19 Mayıs tatilcileri en çok nereyi tercih ediyor?

Havaların ısınmasıyla birlikte tatilciler her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. 1.000’in üzerinde havayolu şirketi arasından, kullanıcıların kendileri için en uygun uçak biletini kolayca bulup hızlı ve güvenli şekilde satın almasını sağlayan Enuygun.com, 19 Mayıs’ın resmi tatil olmasını fırsat bilenlerin en çok hangi şehirlere uçtuğunu analiz etti. 20 Mayıs için tek gün izin alıp 4 günlük mini bir tatil planı yapanlar, yurt içinde en çok Antalya ve İzmir’i tercih ederken, yakın coğrafyamızda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vizesiz seyahat kapsamında uçak bileti satışlarında artış yaşanan yerlerden biri oldu. Tatilcilerin yurt dışındaki en favori şehirleri ise Berlin, Atina ve Paris oldu.

Kullanıcılarına en uygun fiyatlarla her ay 200.000’in üzerinde uçak bileti satışı gerçekleştiren Enuygun.com, resmi tatil olan 19 Mayıs’ın ardından 20 Mayıs günü için izin alan ve 4 günlük tatil planı yapanların yurt içinde ve yurt dışında en çok hangi şehirleri tercih ettiğini açıkladı.

Enuygun.com’dan uçak bileti alan tatilcilerin yurt içindeki ilk tercihi, yerli ve yabancı turistlerin yaz mevsiminde de favorisi Antalya olurken, Ege’nin incisi İzmir ikinci sırada yer aldı.

Yurt Dışında En Çok Berlin, Atina ve Paris’i Tercih Ettik

Gerçekleştirilen analizin verilerine göre 19 Mayıs tatili kapsamında rotasını yurt dışına çevirenler en çok Berlin’i tercih etti. İkinci sırada Yunanistan’dan Atina yer alırken, onu Fransa’nın başkenti Paris takip etti. Yurt dışı uçuşlarda bilet satışının arttığı diğer dünya şehirleri arasında ise Madrid ve Dubai yer aldı.

19 Mayıs’ta 1 Gün İzin Al 4 Gün Tatil Yap

Bu yıl 23 Nisan ve 1 Mayıs hafta sonuna denk gelince, 19 Mayıs tatili, kısa süreli tatil yapmak isteyenler için güzel bir fırsat doğurdu. Perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs tatilini, 20 Mayıs Cuma günü bir günlük izin alarak 4 güne çıkarmak mümkün. Kullanıcılara en hesaplı uçak bileti alternatiflerini sunan Enuygun.com’un Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Kışın soğuğundan, yağmurundan bıkanlar için bu 4 günlük tatil iyi bir fırsat olacaktır. Tam da mayıs ayında gidilecek yerlere göz atıp seyahat planlarına şimdiden başlayabilirsiniz” dedi.

Son Dakika Tatil Planı İçin Tercih Edilebilecek En İyi Seçenekler

Kıbrıs: Mayıs ayında denize girebileceğiniz en güzel yerlerden birinin Kıbrıs olduğunu belirten Hacıbayramoğlu, “Nasılsa pasaport ve vize derdi yok. Üstelik Kıbrıs otelleri mayıs ayında o kadar pahalı olmuyor. Girne, limanıyla, tarihi eserleriyle tercih edilebilir. Üstelik sağda direksiyonu olan otomobil kullanmakta zorlanmayacaksanız, araba kiralayarak Güzelyurt’tan Bafra’ya kadar bütün adayı da gezebilirsiniz. Kıbrıs’a 19 Mayıs tatilinde gitmek için gidiş dönüş 350 TL’ye uçak bileti var” dedi.

Eskişehir: Son yıllarda hızla modernleşen İç Anadolu’nun en turistik şehirlerinden Eskişehir’i gezmek için en güzel zamanın mayıs ayı olduğunu vurgulayan Hacıbayramoğlu, “Eskişehir’de Sazova Parkı, Balmumu Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Odunpazarı, Kentpark gibi gezecek çok yer var. Aynı zamanda şehrin içinden geçen Porsuk Çayı’nı Venedik’deki gibi gondollarla gezebilirsiniz. Ağız tadınıza da uygun lezzetler bulabileceğiniz Eskişehir gezisi için mayıs ayı en uygun zaman” yorumunu yaptı.

İznik: İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerde oturanların uzun yolculuk yapmadan da gidebilecekleri yakın yerlerden İznik’in de iyi bir tercih olacağını belirten Hacıbayramoğlu, “İznik Gölü etrafında yürüyüş yapabilir, gölün çevresindeki doğal güzellikleri yerinde seyredebilirsiniz. Burayı ziyaret ederseniz, Bizans ve Osmanlı eserlerini görmeden dönmeyin” dedi.

Barselona: Mayıs ayında yurt dışı gezisi yapmak isteyenler için de Barselona’yı öneren Hacıbayramoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaudi’nin muhteşem eserlerini yerinde görmek, lezzetli İspanyol tapaslarını tatmak için Barselona iyi bir seçenek. Üstelik henüz çok sıcak olmadan gezmek için çok uygun bir zaman. Bu dönemde gidiş dönüş ortalama 650 TL’ye Barselona uçak bileti satın alabilirsiniz.”

Belgrad: 19 Mayıs tatilinde vizesiz yurt dışında bir yerlere kaçmak isteyenler için de Belgrad’ın iyi bir seçenek olacağını belirten Hacıbayramoğlu, “Belgrad için de gidiş dönüş yaklaşık 700 TL’ye uçak bileti var. Ancak Belgrad ucuz bir şehir, yeme içmeye ve eğlenmeye çok para harcamazsınız. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği, Osmanlı dönemi eserlerinin bulunduğu Kalemegdan, kafelerin ve mağazaların yer aldığı Knez Mihailova Caddesi, Aziz Sava Katedrali, ünlü mucit Nikola Tesla’nın evi gibi yerler gezilebilir” dedi.