2016’da aksiyon kamera satışları yüzde 68 arttı

Hareket halinde kaliteli fotoğraf ve video çeken aksiyon kameraların satışı, GittiGidiyor verilerine göre Mayıs ayında Ocak ayına kıyasla yüzde 68 artarken[1]en çok tercih edilen ilk üç marka ise sırasıyla GoPro, SjCam ve DJI oldu.

Hareket halinde fotoğraf ve video çekimi yapan aksiyon kameralarına ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle ekstrem sporlarda tercih edilen ürünlere yaz aylarının yaklaşması nedeniyle ilgi daha da yoğunlaşıyor.

Ufak boyutları, hafiflikleri, geniş açı lensleri ve pek çok ekstrem spor dalında kullanılması nedeniyle tercih edilen bu kameralar, Drone’lar ile yapılan havadan çekimlerde de kullanılıyor. GittiGidiyor’un aksiyon kameraları ile ilgili yayınladığı satış verileri de bu yoğun ilgiyi doğruluyor.

GittiGidiyor’un son verilerine göre aksiyon kameralarının satış grafiği Ocak-Mayıs ayları arasında %68 oranında arttı.  

En fazla erkekler ilgi gösteriyor

GittiGidiyor satış verilerine göre, aksiyon kameralarında en çok ilgi gören üç marka ise GoPro, SjCam ve DJI. 26-30 yaş grubu çoğunlukla erkek kullanıcıların tercih ettiği ürünlerin il bazında dağılımında ilk beş il de sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kütahya ve Eskişehir.

“Fotoğraf ve video çekimlerinde akıllı telefonların en büyük rakiplerinden biri”

GittiGidiyor’da satılan aksiyon kameraları ile ilgili değerlendirmede bulunan GittiGidiyor Satış Direktörü Bülent Elçin; “Çeşitli aksesuar ve aparatlarla motorsiklet kasklarına, arabalara, bisikletlere, teknelere ya da baş, göğüs ve bileklere takılan aksiyon kameralar günümüzde hareketli fotoğraf ve video çekimlerinde akıllı telefonların en büyük rakiplerinden biri konumuna geldi. Aksiyon kameralar, genelde ufak boyutları, hafiflikleri, çekim kalitesi, geniş açı lensleri ve pek çok ekstrem spor dalında kullanılması nedeniyle kullanıcıların dikkatini çekiyor. Aylık ortalama 38 milyon ziyaretçi ve yaklaşık 15 milyon kayıtlı üye sayısı ile Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi olan GittiGidiyor’da satıcıların listelediği aksiyon kameraları yaklaşık 500 TL’den başlıyor, fiyatlar 15 bin TL’ye kadar yükseliyor. Tek başına veya farklı ürünlere takılarak kullanılabilen kameraların kafa bandından göğüs bandına, dokunmatik ekranlardan şarj aletlerine kadar yüzlerce farklı aksesuarını da bu platformda bulabilirsiniz.” dedi.