23 Nisan’da 890 bisiklet

Hareketli yaşamı ilimize taşımak adına farkındalık etkinlikleri yapan Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Obezite Diyabet ve Metabolik Hastalıklar birimi tarafından organize edilen bisiklet dağıtım töreni yapıldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında her ortaokuldan ders ve davranış olarak örnek olabilecek, okul idaresince seçilen 1 öğrenciye, yatılı bölge ortaokullarına okullarda kullanılmak üzere 10’ar adet ve toplamda 890 bisiklet çocuklara ve okullara hediye edildi. Bisiklet dağıtım töreni il protokolünün katılımıyla Dulkadiroğlu İlçesi Doğukent Mahallesi’nde bulunan Yaşar Gölçü İlkokulu’nda gerçekleştirildi.
Bisiklet dağıtım töreni bitiminde Halk Sağlığı Müdürlüğümüze tahsis edilen Sağlıklı Yaşam Aracının tanıtımı yapılarak çocuklara çeşitli hediyeler verildi.
Törende halk sağlığıyla ilgili şu bilgiler verildi: “Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı sorunu durumundadır. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını artırmakta ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz hayat tarzı (fiziksel inaktivite), dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin önünde dördüncü sırada yer almaktadır. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.
2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71,9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Aynı araştırmada 6-18 yaş grubu bireylerin %22,5’inde kilo problemi olduğunu göstermektedir. On iki yıl arayla yapılan ve ülkemizde erişkinlerde diyabet sıklığını araştıran TURDEP çalışmaları sonuçlarına göre diyabet hastalığı yaklaşık iki katına ulaşmış ve fazla kiloluluk ile obezite sorunu bulunan nüfus oranı %57’den %73’e çıkmıştır.
Bakanlığımız bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için harekete geçmiş, çocuk ve gençlerde fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi başlatılmıştır.”

Kaynak: kmhsm.gov.tr