Afşin’de Gojjyberry bahçesi kuruldu

Afşin İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinesinde dikimleri gerçekleştirilen Gojjyberry (Kurt Üzümü) fidanları,  ilçe müdürlüğü teknik elemanlarınca takip edilecek.

Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinesinde son günlerin gözde ürünü goji berry fidanlarının deneme dikimlerini gerçekleştirdi.

Konu hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Muttalip Kurt, “Bilindiği üzere İlçe Müdürlüğümüz olarak İlçemizin tarımsal potansiyelinin geliştirilmesi ve alternatif ürünlerin yaygınlaştırılması ve çiftçilerimize öncülük etmesi amacıyla değişik bitki türlerinin denemesini yaptığımız gibi yapmaya da devam ediyoruz. Bu bağlamda son günlerde yaygın olarak karşımıza çıkan goji berry diğer adıyla Kurt Üzümünün ilçemiz iklimine uyum sağlayıp sağlamadığının tespiti amacıyla deneme ekimini yaptık. Ben bitkiye Türkçe adıyla Kurt üzümü olarak telafuz ederek devam etmek istiyorum. Anavatanı Tibet olan Kurt Üzümü içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu bilinmekte. Ayrıca kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden birisi olduğu İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler ile kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca son dönemde özellikle zayıflatıcı etkisi sebebi ile medyada geniş yer bulmuştur” diye konuştu.

İlçe Müdürlüğü olarak yapılan denemeler hakkında da bilgi veren İlçe Müdürü Kurt; “Tıpkı Kurt Üzümü gibi antioksidan özelliği ve kanser önleyici özelikleri ile dikkat çeken Aronia bitkisinin deneme ekimini Nisan ayında gerçekleştirdik. Ayrıca 2015 yılında İlçe Müdürlüğümüzce denemesi yapılan ve Ülke genelinde 2016 yılında ekim alanları yaygınlaşmaya başlayan Süper Tahıl KİNOA’nın çeşit denemesine geçtik ve 3 çeşit kinoa ekimini yaptık.  Yine geçtiğimiz yıl yürüttüğümüz Herşey İçin Aspir projesi ile İlçemiz tarımına kıraç nadas alanları için tavsiye ettiğimiz ASPİR bitkisini de bu yıl daha büyük bir alanda değişik teknikler kullanarak ekimini yaptık. Bu yıl bölgemizin az yağış almasından dolayı dikkatleri üzerine çeken Aspir Bitkisi umut ediyoruz ki bölgemizde daha yaygın olarak ekilecektir. Netice itibari ile İlçe Müdürlüğü olarak klasikleşmiş ürün ve yöntemlerin dışına çıkarak çiftçimizin ufkunu genişletmek için var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

gojjberry (1)

Afşin ilçesinde denemeleri yapılan alternatif ürünler yöre üreticileri tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Kaynak: kahramanmaras.tarim.gov.tr