Anne ve yenidoğan sempozyumu Elbistan’da yapıldı

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Kanser Şubesi ÇEKÜS Birimi tarafından organize edilen Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına yönelik Anne ve Yenidoğan Sempozyumu Elbistan’da tamamlandı.
Sempozyumda Açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Harun Çetin, Anne ve Bebek ölümleri ülkelerin gelişmişliklerini ve sosyo ekonomik düzeylerini belirlemede önemli kriterler arasındadır. Anne ve Yenidoğan sağlığıyla ilgili çeşitli bilgiler aktarılacaktır. Bebek, gebe ve çocuk izlemlerindeki temel öngörüde olduğu gibi hedefimiz hastalık ortaya çıktıktan sonra iyileştirmek yerine hastalığa zemin hazırlayan koşulların önceden saptanarak önlenmesidir. Burada ağırlıklı sorumluluk hastaların ilk tercih ettiği ve ilk basamak olarak ulaştıkları kişiler olan siz Aile Hekimlerine düşmektedir. Bu amaçla birinci basamak olarak HSM ve Aile Hekimleri olarak üzemize düşeni yapmak zorundayız. Bu tür eğitimlerle farkındalığın artacağı kanaatindeyiz. dedi.

Sempozyumun devamında Dr.Betül Yıldırım: Anne ve Yenidoğan sağlığı, Uzm.Dr.Yavuz Şahin: Toplum sağlığı ve genetik hastalıklar, Şube Müdürü Mehmet Tosun: Aile Hekimliği izleme ve değerlendirme, Prof.Dr. Murat Uzel: Gelişimsel Kalça displazisi, Doç.Dr. Esat Köklü ve Doç.Dr.Salih Kalay: Yeni Doğan Sağlığı, Uzm Dr.Yavuz Şahin: Genetik Hastalıklar ve Dr.Nurgül Akça: Akılcı İlaç Kullanımı hakkında konuşmalar yaptı.

Kaynak: kmhsm.gov.tr