Birden fazla yeniden hedefleme çözümü kullanmanın 3 faydası

RTB House, günümüz dijital stratejilerini oluşturulurken birden fazla yeniden hedefleme çözümü kullanmanın faydalarını açıklıyor. Dijital pazarlama alanında önde gelen markalardan biri olan RTB House, dijital pazarlama stratejileri oluşturulurken CMO’ların birden fazla yeniden hedefleme çözümü kullanmasının önemini ortaya koyuyor.

Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme, programatik temelli çözümlerden biri olarak piyasanın önemli bir parçası haline geldi. IAB Türkiye’nin ilk kez geçen yıl ölçmeye başladığı araştırmanın rakamlarına göre 2015 yılında Türkiye’deki programatik yatırımları 78,5 milyon TL’ye ulaştı. Magna Global’e göre, 2015 yılında 14,2 milyar dolar olan küresel programatik harcamaları her yıl yüzde 49’luk bir büyüme ile 2019 yılında 36,8 milyar dolara ulaşacak.

10 pazarlama uzmanından 9’u yeniden hedefleme çözümü kullanıyor

Marin Software’e göre, yaklaşık 10 pazarlama uzmanından 9’u online pazarlama stratejilerinde yeniden hedefleme çözümlerini kullanıyor. Neredeyse tüm e-ticaret oyuncularının daha iyi bir ROI (yatırım geri dönüşü) almak için yeniden hedefleme kullandığı bu dönemde, daha doğru bir online pazarlama stratejisi oluşturmanın ipuçlarını RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, şu şekilde özetliyor:

“Bir online kampanya planlanırken, birçok hizmet sağlayıcı ve milyonlarca seçenek ortaya çıkıyor. Çok titiz bir araştırma olmadan en doğru olanını seçmek imkansız. İşte bu yüzden birden fazla yeniden hedefleme stratejileri ve seçilmiş kullanıcılara erişimi genişleten farklı teknikler geliştirildi. Açıkça söylemek gerekirse günümüzde bir tane yeniden hedefleme çözümü kullanımı her zaman için en uygunu olmayabiliyor. Farklı hizmet sağlayıcılarla 2 veya 3 defa yeniden hedefleme kampanyası yürütmek herhangi bir ek maliyet olmadan çok daha iyi sonuçlar getirebilir.”

Ayrı alt gruplara yönelik hedef kitleye, yüksek verimlilikte çok daha etkili kampanyalar yürütmenin mümkün olduğunu dile getiren Tuğ, birden fazla yeniden hedefleme çözümü kullanmanın faydalarını 3 adımda özetliyor:

#1 Daha Geniş Erişim

RTB House tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, müşterilerin yüzde 85’i yeniden hedefleme stratejilerini deneme kampanyası sonrası birden fazla yeniden hedefleme şirketi kullanmaya karar verdiler. Peki neden?

Her bir hizmet sağlayıcı bu kullanıcılara ulaşmak için farklı bir yöntem kullanıyor – farklı anlaşmalar, erişimler ve potansiyel alıcılara ulaşmada farklı yollarla operasyonlarını yürütüyorlar. Birçok şirket tüm kullanıcılara nerdeyse yüzde yüz ulaştığını iddia eder, fakat günlük erişimle karşılaştırdığınızda, bazı durumlarda ciddi ölçüde düşük kalıyor. Dahası, görüntüleme esaslı (display advertising) reklamlarda kullanılacak ürünlere bakıldığında büyük çeşitlilik olduğu görülüyor ve hizmet sağlayıcılar her bir duruma uygun formatta yaratıcılık sunamayabiliyor. Bu noktada yeniden hedefleme çözümleri sayesinde belirli bir zaman diliminde, ne kadar maliyette, kaç kullanıcıya erişebildiği önem kazanıyor. Yeniden hedefleme çözümlerinden biri maliyet ve zaman etkin olarak A Grubu kullanıcılarına ulaşabilirken, bir diğer yeniden hedefleme çözümü B Grubuna ulaşımında daha iyi bir pozisyona sahip olabiliyor.

#2 Sürdürülebilir Rekabet

Yeniden hedefleme çözümlerini kullanan reklamcıların yüzde 70’inden fazlası, uzun dönem stratejileri için en iyilerini seçip adapte ederek, senede bir yeniden hedefleme hizmeti sunan yeni çözümleri deniyor.

Yeniden hedefleme hizmeti sunan markalar arasındaki rekabet, yeniden hedefleme stratejinizin maksimum düzeyde verimlilik sağlamasının da önünü açıyor. İki farklı sağlayıcıdan yeniden hedefleme hizmeti aldığınızda, her ikisinden de şeffaf ve etkili sonuçlar aldığınızdan emin olmalısınız. Bu aynı zamanda şirketler arasında satış maliyetlerinin de karşılaştırmalı değerlendirilmesine olanak tanıyor. Dahası, hangi yeniden hedefleme çözümünün hangi pazar kanalında en uygun sonuçlar sağladığını görmek için A/B sınıflandırma testlerini kendiniz yürütebilirsiniz.

#3 Daha Fazla Hedef

Yeniden hedefleme aktiviteleri çoğunlukla, müşteriler siteden ayrıldıktan birkaç gün sonra geri getirmeyi hedefleyen kısa dönem stratejileri olarak değerlendirilir. Bununla birlikte, birçok şirket eski ziyaretçilere hatırlatma (marka bilinirliliği) veya müşterileri en yoğun indirimli satış zamanlarında (sezon indirimleri) yeniden getirmek için uzun vadeli yeniden hedefleme stratejileri kullanır. Yeniden hedefleme, kullanıcılar internette gezerken ilk akla gelen marka olarak kalmasına yardımcı oluyor ve bu kullanıcıların, geçmişte alışveriş yapmadılarsa geri gelmelerinin önünü açıyor. Birbirinden farklı yeniden hedefleme çözümleri stratejilerinizde esneklik sunuyor.

Çoklu yeniden hedefleme kullanımı, her iki araca da sahip aynı kullanıcıyı hedeflemenin ötesine geçerek, sizin kullanıcı ilgi gruplarınız ve web sitenizi tekrardan ziyaret etmesini isteyeceğiniz ziyaretçilere, erişmeye olanak sağlar.