Bisiklete rekor ilgi

Yazın gelmesiyle birlikte her yaştan insanın en sevdiği eğlence ve spor araçlarından biri olan bisikletlere de ilgi arttı. Türkiye’de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor’un verilerine göre geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında bu yılın Nisan ayında bisiklet satışları yüzde 182 oranında büyüme kaydetti.

Nisan ayı elde edilen verilere göre şehir bazında en fazla bisikletin satın alındığı ilk beş il sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli oldu. Kadın erkek oranına bakıldığında ise erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla bisiklet aldığı görülüyor. GittiGidiyor üzerinden bisiklet satın alanların yüzde 80’i erkek, yüzde 20’si kadınlardan oluşurken, ağırlıklı yaş gurubunun ise 31-35 aralığında olduğu gözlemleniyor. En çok satılan üç marka sırası ile Salcano, Ümit ve Bianchi olurken tüketicilerin bir bisiklet için harcadıkları ortalama ücret ise 245 TL oldu.

Bisiklet satışları ile ilgili değerlendirmede bulunan GittiGidiyor Satış Direktörü Bülent Elçin; “Çevreye dost, hiçbir duman veya ses oluşturmayan bir ulaşım aracı olarak ilgi gören bisikletler, şehirlerimizde sadece trafik sorununun önüne geçebilecek araçlar olarak değil çevre kirliliğini de azaltacak araçlardır. Bu faydalar, çoğu insanın ekonomik yararına da olacaktır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikten bunalan insanlar çok daha ekonomik ve çok daha sağlıklı olduğu için bisiklet kullanmaya başladı. Bisiklet kullanımının son yıllarda artarak devam ettiğini görüyoruz. Ayrıca şehir hayatına çok uygun olan katlanır bisikletler de son dönemlerin en önemli trendlerinden biri haline gelmiş durumda. Bu tarz bisikletlerin kullanımının da ilerleyen dönemlerde artacağını düşünüyoruz.” dedi