Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Kahramanmaraşlı çocuklarla buluştu

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Tüm Kahramanmaraş halkının davetli olduğu oyun, 17 ve 18 Aralık tarihlerinde Kahramanmaraşlı çocuklarla buluştu. Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde sahnelenen 4 temsil de büyük bir ilgiyle karşılandı. Sadri Alışık Kültür Merkezi oyuncularının sahnelediği “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı hayvan ve doğa sevgisi aşılayan oyunda Kahramanmaraşlı çocuklar ve aileleri eğlenceli dakikalar geçirdi.

Bosch Ev Aletleri, tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını bu yıl da tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamdaki faaliyetlerine 2008 yılında başlayan, bugüne kadar 400’den fazla temsille 150 bini aşkın çocuğa ulaşan ve Türkiye’nin her köşesine gitmeyi hedefleyen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, sezon turnesinin 7’inci durağı olan Kahramanmaraş’ta büyük bir ilgiyle karşılaştı.

Bu yıl 16 ili gezen oyun, çocuklara çevre bilinci aşılıyor

“La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı çocuk oyunu, 17 ve 18 Aralık tarihlerinde Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde Kahramanmaraşlılarla ücretsiz buluştu. Oyunu izleyen Kahramanmaraşlı çocuklar ve aileleri eğlenceli dakikalar geçirirken çevre bilinçlerine ve doğaya karşı sorumluluklarına katkıda bulundular. Tüm temsilleri Bosch’un katkılarıyla ücretsiz olarak sahnelenen oyun önümüzdeki günlerde Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Mersin ve Adana’da küçük izleyiciler ve aileleriyle buluşacak.

Çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunma amacıyla Bosch Ev Aletleri, bu anlamlı projede 2010 yılından beri Sadri Alışık Kültür Merkezi ile çalışıyor. Çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı ve SAKM tarafından sahneye konan “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, yeni sezonunda da on binlerce çocukla ve aileleriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.