Bosch ve GE Digital, ‘IoT’ için ortak çalışacak

GE ve Bosch’un yazılım bölümleri, Nesnelerin İnterneti (IoT) kapsamında makinelerin ve cihazların birbirlerini anlamasına yardımcı olmak için ortak standartlar geliştirecek.

Bosch Software Innovations ve GE Dijital, ağa bağlı dünyayı şekillendirme konusundaki ortak çalışmalarını ilerletmek için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı. İş birliği, GE’nin Predix işletim sistemi ve Bosch IoT platformlarının entegrasyonuna odaklanıyor. Şirketler, her bir bulutun genel değerini artırmak ve daha geniş bir müşteri tabanına çözümler sağlamak üzere, diğer şirketin bulut platformlarında çalışabilecek tamamlayıcı yazılım hizmetleri sunacak.

Daha büyük ekosisteme sahip olacaklar

Dünyanın en büyük açık kaynaklı yazılım topluluklarından birisi olan Eclipse Foundation’a üye olan her iki şirket, açık kaynak tabanlı bir teknik IoT çekirdeği hazırlamayı ve daha büyük bir ekosisteme sahip olmayı amaçlıyor.

Odaklanılan projeler arasında yer alan Eclipse Hono, Eclipse Vorto, Eclipse Leshan, GE-enhanced UAA (Kullanıcı Hesabı ve Doğrulaması) ve Eclipse ACS (Erişim Kontrol Hizmeti) özellikle cihaz bağlanabilirliği alanında özelleştiriliyor. IoT uygulamalarında nesnelerin, daha yüksek seviyede işletme değeri sağlamak üzere verilerin ve cihazların işlevselliğinin kullanılacağı bir arka uca bağlı olması gerekiyor. Eclipse Topluluğu içerisinde, birçok IoT geliştiricisinin katkıları sayesinde araçlar ve standartlar açık bir şekilde oluşturuluyor ve pek çok şirket, IoT uygulamaları için bunlardan yararlanabiliyor.

“Hiçbir şirket IoT’yi tek başına gerçekleştiremez”

Bosch Software Innovations CEO’su Rainer Kallenbach, “Her iki şirket de büyük ve küçük imalat ürünleri konusunda zengin bir geçmişe sahip, bu nedenle bağlanabilirlik alanında fırsatlara ilişkin ortak bir anlayışa ve vizyona sahibiz. Hiçbir şirket IoT’yi tek başına gerçekleştiremez. İşletme ekosistemleri ve açık kaynak toplulukları içerisinde yer almak, Bosch açısından son derece önemli. GE Digital ile sağlanan iş birliği, Bosch’un ağa bağlanabilirlik stratejisi için bir başka önemli dönüm noktasıdır” dedi.

GE Digital CEO’su Bill Ruh ise “Endüstriyel Nesnelerin İnternetinde fark yaratacak olan şey, endüstriyel şirketlerin birlikte çalışmasıdır. IoT platformu geliştirmemizi ileriye taşımak üzere, Bosch Software Innovations ile ortaklık yapmaktan son derece heyecanlıyız” diye konuştu.