Bosna’da kardeşlik buluşması

Onikişubat Belediyesi, gönül coğrafyamızla bağlar kurmaya, kültürel etkileşimleri artırmaya devam ediyor. Yunus Emre Enstitüsü tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bosna Hersek’te düzenlenen ‘4. Tercihim Türkçe Festivaline” davetli olan Onikişubat Belediyesi, “Maraş Kültürünü” bu ülkeye taşıdı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Başkan Yardımcısı Havva Ece Saygaz ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Zenica şehrinde düzenlenen festivale katılarak, 4 gün boyunca bu ülkede gezi ve incelemelerde bulundu. İlk olarak Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay’ı ziyaret eden Mahçiçek, Bosna’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Mahçiçek, “Sınırlar bizleri ayırsa da Bosna Hersek’le gönüllerimiz bir. Biz de bu bağları güçlendirmek için bugün buradayız. Bosnalı kardeşlerimizle bir arada olmak, onların hasretle bizleri beklediğini görmek gerçekten çok farklı duygular yaşatıyor insana. Adeta evimizdeymiş gibiyiz. Bize bu ortamı sağlayan tüm Bosnalı kardeşlerimize ve Büyükelçimiz Cihad Erginay’a teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Erginay da “Türkiye’den buraya kadar gelen tüm ziyaretçilerimize ‘hoş geldiniz’ diyorum. Sizleri Saraybosna’da görmekten mutluluk duyuyorum. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz festivale yaptığınız katkı da gurur verici. İnşallah bu ziyaretler, asırlar öncesine dayanan kardeşliğe katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

FESTİVALDE TÜRK VE BOSNA BAYRAKLARI BİRLİKTE DALGALANDI
Yunus Emre Enstitüsü ve Saraybosna Büyükelçiliğinin düzenlediği Onikişubat Belediyesinin de katkı sunduğu Çocuk Şenliği ise birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Bosna Hersek’teki ilköğretim okulu ve liselerde seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla öğrencinin katılımıyla Zenica Arena’da düzenlenen kutlamalarda, Türkiye ve Bosna bayrakları birlikte dalgalandırıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in de katıldığı programdaki binlerce öğrenci hep birlikte şarkılar söyledi. Öğrencilere, Maraş’a özgü hediyeler de takdim edilerek, yöre kültürü Bosna’ya taşındı.

TÜRK KÖYÜNDE GÖZYAŞLARI
Bosna temaslarına Türk Köyü ile devam eden Onikişubat Heyeti, burada duygu dolu anlar yaşadı. Pocitelj iline bağlı Türk köyünde, vatandaşlar tarafından gözyaşları ile karşılanan heyet, Osmanlı Kalesi, Tarihi Camii, hamam ve kervansaray gibi tarihi mekanları ziyaret etti. Kafile, öğle namazı sonrası cami çıkışında vatandaşlarla sohbet etti.

‘Türkiye’den kardeşlerimiz gelmiş’ diyerek, Mahçiçek’e sarılan vatandaşlar, “Burada bir Türk Belediye Başkanını görmek bizlere onur verdi, gurur verdi, güç verdi “ diyerek Mahçiçek’e teşekkür ettiler…

Duygusal anlar yaşayan Mahçiçek ise, “Artık vize gibi kısıtlamaları yok. İmkanı olan her Kahramanmaraşlının, Türk vatandaşının buraya gelmesini, bu kardeşlerimizle kucaklaşmasını temenni ediyorum” dedi.

Başkan Mahçiçek ve beraberindeki heyet, 4 günlük ziyaretleri kapsamında Osmanlı dönemi eserleri olan Mostar Köprüsü, Elçi İbrahim Paşa Camii, Süleymaniye Alaca Camii, Travnik Kalesi, Defterdar ve Silahtar Abdullah Paşa Türbesi gibi mekanlar başta olmak üzere pek çok tarihi ve kültürel mekanı ziyaret etme imkanı buldu.

Öte yandan Bosna Hersek’in “Bilge Kral” lakaplı lideri Aliya İzzetbegoviç’in de kabrini ziyaret kafile merhum lider için dualar etti.

Kaynak: onikisubat.bel.tr