Büyükşehir belediyeleri iş sağlığı ve güvenliği çalıştayında buluştu

Büyükşehir Belediyelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayları’nın beşincisi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği himayesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile 14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin temsilcileri ve Türkiye Belediyeler Birliği uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen çalıştayda Yerel Yönetimlerde İş Sağlığı ve Güvenliği eğitim modüllerinin oluşturulması, standart formların geliştirilmesi, belediyelerimizin iş sağlığı ve güvenliği alanındaki kapasite artırımlarının ölçülmesi ve tecrübe paylaşımlarında bulunuldu.

27 büyükşehir belediyesinden genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, birim amirleri, işyeri güvenlik uzmanları ve hekimleri, akademisyenler ile İsveç Ulusal İş Hayatı Enstitüsü Uzman Bosse Johanson’un katılımı ile başlayan çalıştayın açılış konuşmaları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen ve Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Esin Tümer tarafından yapıldı.

Açılış konuşmasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi adına konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş, bu çalıştayın tarihi ve kültürel mirasa sahip güzide şehir Kahramanmaraş’ta yapılıyor olmasının kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu ifade ederek çalıştayın başarılı işlerin gerçekleştirilmesi konusunda ön ayak olacağı temennisiyle sözlerine son verdi.

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekter Yardımcısı Nihat Macit; İş sağlığı ve güvenliği konusunun son günlerde çok konuşulan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle yerel yönetimlerimize çok önemli görevler düştüğünü belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda Türkiye Belediyeler Birliği ile ilk adımı attıklarını kaydeden ve bu süreci İstanbul’da başlattıklarını ifade eden Macit, İstanbul’da düzenlenen ilk iş sağlığı güvenliği çalıştayından itibaren iki kez Ankara’da, Denizli’de ve şimdi de Kahramanmaraş’ta bir çalıştay gerçekleştirdiklerini ve çalıştaylara yerel yönetimlerimizdeki sorumluların çok ciddi katkılar sunduğunu ifade etti. Macit; “Burada paylaşılan tecrübelerle katılımcı belediyelerimizin büyük edinimler elde ettiklerini görüyoruz. Bizler büyükşehir belediyeleri olarak bu tür toplantılara katılıp koordinatörlüğünü yapıyoruz. Bunların dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her ay farklı üniversitede iş sağlığı günleri konulu seminerler düzenliyoruz ve bununla birlikte akademisyenlerle sahada çalışanları bir araya getiriyoruz” dedi.

Konuşmasında Türkiye Belediyeler Birliği hakkında bilgiler vererek başlayan TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen ise, Türkiye Belediyeler Birliğinin tüm belediyeleri bünyesinde buluşturan çatı bir kurum olduğundan ve gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerinden söz etti. Belediyelerimizin iş sağlığı ve güvenliği alanında Birlik olarak sürekli yanlarında olduklarını dile getirerek, İstanbul ve Ankara’dan başlayarak bugün Denizli ve Kahramanmaraş’ta devam eden bu çalıştaylarda somut çıktılar elde edilmesinin belediyelerimiz açısından son derece önemli olduğunu ifade etti. Bu çalıştaylarda elde edilen bilgi ve tecrübelerin belediyelerimizin hizmet kalitesine yansımasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Sökmen, çalıştayın başarılı ve verimli geçmesi temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasına geçmişten geleceğe iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının ve yapılan projelerin tanıtımı ile başlayan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esin Tümer ise, uzun soluklu bu yolculukta büyükşehir belediyelerinin ciddi emekler vererek belli bir seviyeye getirdiği çalışma ve eğitim modülleri ile ilgili bilgiler vererek çalıştayın verimli sonuçlarla tamamlanması temennisiyle sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından çalıştayın gerçekleştirilmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulu Üyelerine Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

Üç gün süren çalıştayda büyükşehir belediyeleri tecrübe paylaşımlarının yanı sıra İsveç Ulusal İş Hayatı Enstitüsünden Bosse Johansson’ da iş sağlığı ve güvenliği alanında İsveç modelini anlatarak, yurtdışı örnek deneyim paylaşımında bulundu.

Kaynak: tbb.gov.tr