Ddos saldırıları sadece finansal zarar vermiyor, müşterinin güveni ve kurumun itibarını da etkiliyor

Yapılan son araştırmaya göre, Ddos saldırılarının verdiği zararın sadece finansal olmadığı ortaya çıktı. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, bu saldırılar, şirketlerin müşterileri ile olan ilişkilerine de zarar veriyor.

5000’den fazla şirketin katıldığı anketin sonuçlarına göre Ddos saldırısına maruz kalan şirketlerin %37’sinin kurumsal itibarı zarar görüyor ve bu da müşterilerinin duyduğu güveni kaybetmelerine sebep oluyor. Bununla beraber, müşteri güveninin azalması ve itibar kaybı bu şirketlerin Ddos saldırılarından korkma sebeplerinin %39’luk bir dilimini oluşturuyor. Yani şirketler için bu durum saldırılardan korunma ve zararın telafi edilmesi için gereken maliyetten (%28) ve sistemin çevrimdışı olduğu sürede kaybedilen iş ve kârdan (%26) daha büyük bir öneme sahip.

Anket sonuçlarına göre, Ddos saldırıları yüzünden şirketlerin yarısından fazlası önemli şirket bilgilerini (%57) ya da kritik bilgilere olan ulaşımlarını (%56) kaybetmişler. Katılımcı şirketlerin %42’si bu saldırıların ticari işlevlerini etkilediğini belirtmiş.

Araştırma sonuçları, bu tip siber saldırıların diğer zararlarına da vurgu yapıyor. Örneğin, katılımcı şirketlerin %33’ü Ddos saldırılarından sonra kredi notlarının etkilendiğini ve %35’i ise bu saldırılardan sonra sigorta primlerinin arttığını söylemiş.

Kaspersky Lab’da Ddos Korunma Direktörü olarak çalışan Evgeny Vigovsky Günümüzde en yaygın siber suçlardan birisi Ddos saldırılardır. Bu saldırıyı gerçekleştiren kişiler maksimum maddi zararı verebilmek için doğru zamanı beklerler. Araştırmalarımıza göre, bu saldırının görünürlüğü çok yüksek olduğu için, şirketlerin itibarı ve müşterileri için kritik olan güvenilirlikleri doğrudan tehlike altına girmiş oluyor. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak online kaynaklara yapılan Ddos saldırılarının verdiği zarar 53.000$ ile 417.000$ arasında değişiyor. Ancak en büyük tehlike kurumsal itibar. Çok geç olmadan, şirketlerin Ddos saldırılarından daha az zararla çıkmak için önlem almaları gerekiyor.” dedi.

Şirketlerin bir adım önde olması için, Kaspersky Ddos Protection entegre bir Ddos saldırı koruma ve zararı hafifletme hizmeti vererek Ddos saldırılarının her bir aşaması için tam koruma sağlıyor. Online trafiği analiz ederek muhtemel tehlikeler için uyarı veren ve trafiği temizleyen Kaspersky Ddos Protection, şirketlerin Ddos saldırılarından korunmaları ve hafif zararla kurtulmaları için ihtiyaç duydukları herşeyi sunuyor.