Dede-oğul-torun birlikte topaç çevirdi

Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları dede-oğul ve torunun bir araya geldiği, üç kuşağın birlikte oynadığı topaç çevirme oyunuyla devam etti.
17 okul ve 58 takımın yer aldığı Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları etkinliğinde ter dökerek dereceye giren dede-oğul ve torunlarına madalya verildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Elbistan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nde konuşan Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, çocukların şenliğe olan ilgisine dikkat çekerek; “Amacımız, kültürümüzü unutturmamak, yaşatmak, aynı zamanda çocuklarımızın ekran başı bağımlılığından kurtarmak, bilgisayar başında, soğuk ekranlara bağımlılıklarını azaltmak, bu süreleri oyun alanlarına aktarmak, spor yaparak, hareket ederek zaman geçirmelerini sağlamak” dedi.
11 yaşındaki torunu Muhammet Fatih Koçkar ile birlikte topaç çeviren 71 yaşındaki Abdullah Yılmaz ise, torunu ile birlikte oyun oynamanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “En son 25-30 sene önce topaç çevirmişimdir. 60 sene önce yaptığım topaçları şimdi hatırladım. Benim için büyük mutluluk oldu” diye konuştu.
Gençlik Merkezinde düzenlenen ve 3 gün süren etkinliklerde 17 okuldan 58 takım katılırken 976 öğrencinin yarıştığı mendil kapmaca, sek sek, birdirbir, körebe, çelik-çomak, saklambaç, yakan top, ip atlama, yağ satarım bal satarım ve tombik oyunları oynanırken öğrencilerin unutulmaya yüz tutmuş oyunları zevkle oynadıkları gözlendi.
Etkinliklerin devamında topaç çevirme ve mendil kapmaca oyunlarında dereceye giren dede, oğul ve torunlarına madalya takdim edildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kaynak: elbistan.gov.tr