Doğru beslenerek depresyondan uzak durabilirsiniz

Depresyon; kişilerin çaresizlik, karamsarlık duygularını gösterdiği, önceden sevdiği aktivitelerden zevk almadığı, özgüvende azalma, ilgisizlik, uykusuzluk gibi belirtiler gösteren ruhsal bir bozukluktur. Vücudumuz gereken besinleri yeterli oranda almadığında beynimiz işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Böyle bir durumda da kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres gibi faktörler meydana gelir. Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Vitamin eksikliği mutsuz edebilir

Beynin işlevini yerine getiremediği böyle durumlarda kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres gibi faktörler meydana gelir. Vücudun aynı zamanda yeterli oranda besin almayıp aç kalması ya da aşırı yemek yemesi de hasara yol açabilir. Mutluluk hissi veren hormonlar vardır ve sağlıklı bir ruh hali için vücudumuzun bu hormonlara ihtiyacı vardır. Bunlar serotonin, dopamin, norepinefrin gibi hormonlardır. Bu hormonların sentezi için çeşitli vitaminlere gereksinim vardır. Özellikle B kompleks vitaminlerin sinir sisteminde büyük önemi vardır. B12, B6 vitaminlerinin yetersizliğinin depresyona yol açtığı görülmüştür. Aynı zamanda selenyum, demir, magnezyum yetersizliğinin de sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Mutluluk veren besinler

Mutluluk veren bazı besinler vardır ve bu besinleri yeterli ölçülerde tüketmemiz önemlidir. Çikolata bilinen mutluluk veren besinlerden bir tanesidir. Özellikle bitter çikolatada bulunan feniletilamin maddesinin uyarıcı etkisiyle mutluluk hormonu salgılanır. Tüketirken aşırıya kaçmamalıyız, vücudumuz için gereken miktar önemlidir. Çikolata dışında muz, incir, ceviz, tahıllı gıdaların (buğday, pirinç, kepekli ürünler) tüketiminin etkisi vardır. Balık tüketimi önemlidir. İçinde bulunan yağlar vücudun dinç olmasını sağlar. Baklagiller serotonin hormonunu sağlar ve B vitamini takviyesidir.

Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile stresi azaltır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Melisa çayı depresyon ve kaygı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır günde 2-3 bardak tüketilebilir. Yeşil çayda bulunan L-theanine aminoasidinin de dinlendirici etkisi bulunur. Kediotu kökü çayı, sarı kantaron çaylarının da rahatlatıcı etkisi vardır. Su tüketimi çok önemlidir.

Günde 10 bardak içilen suyun önemli etkisi vardır, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Tarçın, kekik, köri, nane, karabiber, karanfil, zencefil dolaşımı ve vücut ısısını arttıran enerji veren baharatlardır.

Depresyondan korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir!

Bu yüzden vücudumuz için gerekli vitamin mineral, karbonhidrat, protein, yağ miktarlarını yeterli miktarda almalıyız. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu dönemde kişilerin fast food gibi besinlere eğilimleri artabilir ve kendilerini doyumsuz hissedebilirler. Bu yiyecekler yerine bireyler evde hamburger, pizza gibi besinleri kendileri hazırlayarak hem daha sağlıklı beslenip hem de aktivite yaparak kendilerini daha mutlu hissedeceklerdir.