Entegre vektör mücadele protokolü değerlendirme toplantısı yapıldı

Önemli Halk sağlığı sorunlarına yol açabilen vektörlerle (sivrisinek, tatarcık, karasinek vb.) mücadele kapsamında 2016 yılında Kahramanmaraş’ta yürütülecek olan ilaçlama çalışmalarının kurumlar arası işbirliği içerisinde yürütülmesi amacıyla değerlendirme toplantısı yapıldı.
Toplantıda Uçkun kontrolünde başarının ön şartı olan çevresel önlemlerin sürekliliği, doğru ve zamanında bir larva mücadelesi ile genel mücadele takvimindeki doğru zamanlama ve doğru yerde yapılması olduğu, bu nedenle planlamada riskli ve stratejik bölgelerin dikkate alınması, mücadele takviminin mevsimsel iklim değişkenliklerine uygun hazırlanması, halkımızın konu hakkında bilgilendirilmesi hususunda kurumların yapacağı katkılar değerlendirildi.
Valilik toplantı salonundaki toplantıya Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Vektörle Mücadele Protokolü Çerçevesinde Vali Yrd. Sultan Doğru başkanlığında Halk sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Yener, Halk Sağlığı Müdür Yrd. M.Abit Başarıcı Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Tahsin Gökdal, Şube Şefi (Sağlık Memuru) Oğuz Şahinkaya ve Hemşire Zübeyde Koç Patlar Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümünden Prof.Dr. Hasan Tunaz, Prof.Dr. M. Kubilay Er, Prof.Dr. Ali A. Işıkber, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Şube Müdürü Ufuk Habib Gözler, Zirat Mühendisi (Mesul Müdür) Hacı Ali Pur, katıldı.
Kaynak: kmhsm.gov.tr