EYT mağdurları Çerkezköy’de buluştu: #EytTrakyayıSallıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), Büyük Trakya Buluşması’nda Çerkezköy’de buluştu. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Derdimiz emekli olarak bağlanacak üç kuruş değil, davamız haklılığımızı ispat etmek.” dedi. Özüpak, sonuç alana kadar mağduriyetlerini ısrarla haykırmaya devam edeceklerini ifade etti.

“SİYASİ BİR GAYEMİZİN OLMADIĞINI HER TOPLANTIDA DİLE GETİRDİK”

Program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Toplantıda konuşan EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, siyasi bir gayelerinin olmadığını dile getirdi. Özüpak, “Büyük olan hepimiziz, tek başına hiçbir şeyiz. Sizlerle biz en büyüğüz. Burada aynı amaç için mücadele etmek, mevcudiyetleriyle varlığımızı ve birliğimize güç katmak için bulunan emekçi kardeşlerim, yüreği bizimle atan yüz binler, milyonlar hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugüne kadar yaptığımız toplantılarda aynı şeyleri söyledik. İyice anlaşılıp idrak edilene kadar sözümüzü söylemekten usanmayacağız ve sonuç alana kadar mağduriyetimizi ısrarla haykırmaya devam edeceğiz. 1999 yılında çıkan yasa ile oluşan hak mağduriyeti Emeklilikte Yaşa Takılanlar sıfatını ortaya çıkartmıştır.  Bazıları dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kavram yok derken bu kavramı literatüre kendilerinin soktuklarının farkında bile değiller. Onlara göre boş iş olan bizim ekmek davamız, çocuklarımızın geleceği ve hak mücadelemizdir. Kimsenin hakkında veya rızkında asla gözümüz yok sadaka dilenmiyoruz, hibe istemiyoruz. Bağış istemiyoruz, sadece senelerdir ödediğimiz primlerin emekli maaşı olarak bize geri iade edilmesidir isteğimiz. İlk işe başladığımız gün mevcut olan şartlarda o günün gençleri olan bizlere söylenen ne şartlar varsa onun gerçekleşmesi isteğimizdir. Siyasi bir gayemizin olmadığını her toplantıda dile getirdik. Topluluğumuzun Türkiye’nin tutkalı olan ‘Evet’cilerden oluştuğunu her daim dile getirdik.” dedi.

“YASAL OLMAYAN HİÇBİR ŞEYDE ISRARCI DEĞİLİZ”

Yasaların geriye dönük işlemeyeceğini belirten ve yasal olmayan hiçbir şeyde ısrarcı olmadıklarını belirten Özüpak, “Türk halkının orta kuşağı olarak, ülkenin yapı taşlarını teşkil ediyoruz. Bu memlekete en fazla emek veren insanlarız. Bizden öncekiler 38 yaşında emekli oldukları için bu bir iddia değil tartışmasız bir gerçektir. Yanlış algı yaratmaya çalışan insanların söylediği şekilde 38 yaşında emeklilik gibi bir hedefimiz yoktur. Sadece bir yasanın geriye doğru işletilmesinin hukuki ve mantıksal olarak yanlış olduğunu belirterek, ilk iş akdimizin yapıldığı şartlarda devam etmesi gerektiğinin altını önemle çiziyorum. Yasal olmayan hiçbir şeyde ısrarcı değiliz. Yasaların geriye dönük işlemeyeceğini söylerken ısrarcıyız. Kapalı kapılar ardında yapılan, bizim müdahil olmadığımız görüşmelerin ya da pazarlıkların tarafımızca hiçbir hükmü yoktur. Bunca sene boyunca beklemiş olduğumuz zaten bir bedel ödedik, başka bir bedel ödemenin de adaletsiz olacağını açıkça ifade ediyoruz ve asla kabul etmiyoruz. Haklıyız, hakkımızın iadesi içindir bütün mücadelemiz. Yasal izinler çerçevesinde toplantılar yaparak dile getirdiklerimiz de bu gerçeklerdir. Son yaptığımız toplantılarda binlerce insanın katılım sağlaması katılım yapma imkânı olmayanların kat ve kat fazla olması bu haksızlığa uğrayanların ne kadar büyük kitle olduğunun göstergesidir. Eylem yaparak değil, toplantı yaparak halimizi anlatarak, birleşerek, tek yumruk olarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Her bir toplantımızın sonrasında ulaşabildiğimiz insanların ortada bir sorun olduğunu idrak etmesi EYT’nin başarısının tescilidir.” ifadelerini kullandı.

“TAVİZ VERMEK YOK”

Taviz vermeyeceklerini, dik bir duruş sergileyeceklerini ve birlik olacaklarını belirten Özüpak, “Derdimiz emekli olarak bağlanacak üç kuruş değil, davamız haklılığımızı ispat etmek, mağduriyetimizi cümle âleme haykırmak biz buradayız. Varız, biriz ve birlikteyiz diyerek gasp edilen bir hak olduğunun altını çizmektir. Taviz vermek yok, dik duruşu biz sergileyeceğiz, birlik olacağız. Haklarımızın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Biz haklı mücadelemizin peşindeyiz. Başka hiçbir şeyi amaç edinmedik. Hem yaş hem maaş mağdurları olarak biz bu davanın sonunu birlikte getireceğiz. Aylık bağlanma oranları bizi yaş haddi kadar mağdur eden en kötü yasalardan biri. Çalıştıkça azalan emeklilik aylığını ortaya çıkartan mantık dışı bir sistemle hesaplanmakta. Ne kadar fazla prim ödenirse alacağımız emekli aylıkları da o seviyede azalmakta çifte standartlı bu mantıksızlık, geleceğimizin, evlatlarımızın da en büyük sorunu olacaktır. Bu sistemin düzenlenmesi ve emekli olan insanların rahatça geçinebilmelerini sağlayacak maaş sağlanması hem çift dikiş olmasını önleyecek hem de istihdamı artırarak işsizliğin azalmasına zemin hazırlayacaktır.” diye konuştu.

“BİZLER HAKLIYIZ, BİZLER GÜÇLÜYÜZ”

Konuşmalarını sürdüren Özüpak, “Bizim hiçbir siyasi yönümüzün olmamasına rağmen, sorunumuzun siyasi çerçeve içerisinde çözülmesi gerektiğini defalarca ifade ettik. Bizim oluşturduğumuz bu büyük topluluk her partinin potansiyel seçmenidir, her siyasi görüşe saygımız vardır. Bizim derdimiz sadece geçimdir. Demokrasi içinde ise çoğunluğun menfaatini gözetmek esastır. Bizler de diyoruz ki biz sadece emekliliğini bekleyen insanlar değiliz bakmakla yükümlü olduğumuz insanlarımız bizim mağduriyetimize şahit olan dostlarımız, annelerimiz, babalarımız eve dönüşümüzü bekleyen, biz birlikte büyük bir kitleyiz. Biz çoğunluğuz. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak izinsiz hiçbir gösteri yapmadık, yapmayacağız ve tahriklere kesinlikle kapılmayacağız. Yıllardır kamu malını üreten biziz kırıp dökmeye çalışanlara da asla müsaade etmeyeceğiz. Bize yakışan en güzel tepki demokratik hakkımızı kullanırken sandıkta tercihimizi bizi dinleyen bizi anlayan ve yanımızda duranlardan yana kullanmamız olacaktır. Bizler haklıyız, bizler güçlüyüz ve her şeyden önemlisi birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Türkiye’nin şu ana kadar gördüğü farklı fikirlere sahip anlayış içerisinde hareket eden en olgun en bilinçli ve en büyük topluluğuz. Kanun ve hukuk içerisinde hakkımızı sonuna ve sonuç alana kadar aramaya devam edeceğiz.” dedi. Özüpak’ın konuşmasının ardında program atılan sloganlarla birlikte sona erdi.

Çerkezköy Belediyesi 29 Ekim Spor Kompleksi’nde düzenlenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Büyük Trakya Buluşması’na CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, CHP Tekirdağ İl Başkanı Mehmet Ali Işıkgöl, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, çevre illerin EYT dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış Gazetesi