EYT’liler büyük İstanbul mitingine hazırlanıyor

Yaklaşık 700 bin EYT’linin gözü kulağı 31 Mart yerel seçimler öncesinde Meclis’ten gelecek müjdeli haberde. Hükümet kanadından ard arda yapılan “Gündemimizde yok” açıklamalarına rağmen onlar umutlu. EYT’liler, Ankara’daki geniş katılımlı eylemin ardından bu defa İstanbul’da hedef 1 milyon sloganıyla büyük miting hazırlığı yapıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’ın sayısı kaç? EYT’ler hangi yasaya takıldı, sorun nasıl çözülecek?  Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT son zamanların en merak edilen konularından biri. Onbinlerce kişi tarafından konuşulan emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gönül Boran Özüpak PolemikHaber’e merak edilen tüm sorulara yanıt verdi.

Onbinlerin umutla yasanın çıkmasını beklediiğini söyleyen Özüpak,  Sosyal Güvenlik Kurumunda böyle bir çalışmanın tamamlandığı bilgisine ulaştıklarını ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un EYT ile ilgili  ‘gündemimizde yok’ açıklamasının kendilerini çok üzdüğünü ifade etti.

Sayın Bakan’ın ‘gündemimizde yok’ gibi basit bir açıklaması bizi üzüyor. Maliye Bakanı’da aynı tarz açıklama yapıyor.Biz bunu kabul etmiyoruz.Bu açıklama bile gündem yaratan bir açıklama.

ÖZÜPAK: EYT 81 MİLYON OLDU

Yok değiliz ki biz varız.Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyız.Yıllardır bu mağduriyetin mücadelesini veriyoruz.EYT artık 81 milyon oldu nereye giderseniz gidin. EYT’liyim dediğinizde o kapı sizlere her yerde açık.Büyük bir dostluk kuruldu.Umuyoruz ki bu birliktelikte devam edecek.

EYT’LİLER BÜYÜK İSTANBUL MİTİNGİNE HAZIRLANIYOR

Onbinlerce EYT’li 10 Şubat’taki Ankara eyleminin ardından İstanbul’da da büyük bir miting hazırlığı yapyor.Dernek Başkanı Özüpak ‘hedefimiz 1 milyon katılım’ dedi.

Seçimler yaklaştığı için bir kanun maddesiyle alakalı istenilen prosedürler vardı onları yerine getirdik.Çarşamba günü itibariye başvurumuzu İstanbul Valiliği’ne yaptık. Olumlu bir cevap alacağımızı alıyoruz. Orada 81 ilden gelecek vatandaşların katılımıyla 1 milyon kişiyle bir miting düzenlemek istiyoruz. Seçim öncesinde biz buralardayız. Bizi gözardı edemezsiniz mesajını iletmek üzere. Hiç umudumu yitirmedim, bu umutla da hala mücadeleme devam ediyorum ve sonuna kadar da bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Çünkü haklıyız. Hiçbir siyasi partiyle işimiz yok. Ailelerde maddi anlamda geçim yok, sosyal sorunlar başgöstermiş, aileler parçalanmış bunların bütünlüğünü sağlamak çok zor. Çünkü bu evde tencerenin kaynaması gerekiyor. Şu an 1 milyonluk sosyal medyada grubumuz var. Böyle bir aile olduk.

17 Mart’ta Maltepe’deki etkinlik alanında iznimizle alakalı bir sorun çıkmayacağını umarak  81 ilden gelecek arkadaşlarımızla öğle saat 12.00-15.00 arasında orada olacağız. Katılım yapacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Katılım hedefimiz 1 milyon.

‘İSTİYORUZ Kİ TÜM SİYASİLER SAHİP ÇIKSIN

Özüpak, EYT’lilere siyasi partilerden gelen destekle ilgili ise şu açıklamaları yaptı: ”10 Şubat’taki Ankara’daki toplantımıza katılan çeşitli partilerin vekillerinden oldu.Sendikalardan temsilcilerimiz geldi. Bize sadece AK Parti ve MHP destek vermiyor. MHP’nin bu zamana kadar seçim beyannamelerinde yer alıyorduk. Maalesef en son grup başkanvekiliyle görüştüğümde AK Parti’siz bu işin olmayacağını söylediler. Mecliste yasa tasarısıyla ilgili çekimser oy kullanılması bizde güven duygusunu sarstı.Biz istiyoruz ki bizi hepsi sahiplensin. Plan bütçede Meclis kapanmadan önce bekleyen 11 tane kanun teklifinin 2 tanesi Meclis Genel Kurulu’na geldi .Burada çekimser oy kullanıldı. AK Parti ret oyu verdi.11 tane kanun teklifi belge demek değil midir? Böyle bir mağduriyet var böyle bir çığlık var böyle bir toplumsal sorun var ama yapılan açıklamalar bizi derinden üzüyor.

”BİZİ GÖRENLERLE BU YOLDA YÜRÜYECEĞİZ”

Özüpak seçim öncesinde tüm siyasi partilere şu mesajı verdi: ”Önümüzde yerel seçim var. Bizi görenlerle biz bu yolda yürüyeceğiz. Topluluğumuz, kitlemiz adına hükümet tarafından bir iletişim kuramıyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımızdan randevu çok talep ettik, olmadı. En son Ankara’da diğer illerde yaptığımız toplantılarda ıslak imza topladık. Bu imzaları hem Beştepe’ye sunduk, hem AK Parti Genel Merkezi’ne sunduk.Her türlü ulaşım çabasını gösteriyoruz.’

NE KADAR EYT’Lİ VAR?

700 bine yakın EYT’linin tahmin edildiğini söyleyen Özüpak, 2018 Kasım ayında sayı konusunda  Çalışma Bakanlığı’na dilekçe verdiklerini ancak kendilerine bu konuda olumlu dönüş yapılmadığını söyledi.

”8 Eylül 1999 öncesi girişlerde sayımız kaçtır? Bunun içerisinde kaç kişi emekli oldu, kaç kişi vefat ettti, hak sahiplerine ne kadar maaş bağlandı? Staj başlangıcı sayılıpta numara alan kişilerin 2000 sonrası primlerinin geçerli olduğu kişi sayısı ne kadar? Bu sayıya ulaşabilmek adına gelen cevap ise maalesef bize ”bu bilgi kamu kurum ve kuruluşları dışında sadece Üniversitelerin bilimsel çalışmalarına verilmek üzere sizlere veremeyeceğiz” şeklinde oldu.Dolayısıyla Meclis’teki vekillerimiz 2018 yılı içerisinde hatta 2019’unda başında da soru önergeleri olarak sayımızın kaç olduğu bilgisini önergeleriyle reddettiler.Hiçibir şekilde cevap yok.Sadece kanun açılamasıyla işte yaş şartının getirildiği ve bununda uygulanması gerketiği.Avrupa’da böyle bir uygulamanın var olduğunu sayı ortada yok ama.Zaten biliyoruz kanun maddesini ve alyhte işyen bir hukuk var.

”BİZLERE ERKEN EMEKLİ İSTİYOR ALGISI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Bizlere erken emeklilik isteniyor algısı yaratılmaya çalışılıyor.Biz erken emeklilik istemiyoruz.Sadece kazanılmış hakkımızı istiyoruz.Avrupayla kıyaslamlar zaman zaman ortaya çıkıyor ama bir Avrupa’nın çalışma şartlarıyla Türkiye’nin çalışmaları arasında dağlar kadar fark var.Bizim emekliliğimizde verilecek maaşlarda Avrupalarda gezilecek gibi bir maaşta sağlanmıyor zaten.Maaşlarda zaten 1000 liralık bir kayıp var.Hem yaş mağduruyuz, iş bulamamazlığımızla Genel Sağlık Sigortası’na tabi kalışımızla artı bir de aylık bağlanma oranıyla maaş mağduriyeti yaşıyoruz

”EYT’LİLERİN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK”

38 yaşında emekliliğide onaylamıyoruz.Burada verilmiş bir hakkın elimizden alınması durumu var.Geline yaş aralığımız bizim 45-50-52 yaş aralığı ndayız.58-60’a kadar bu kanun maddesiyle bekletilmek zorundayız.Daha 8 ia 14 yıl arasında işsiz kalıpta beekleyecek olan arkadaşlarımız var.Bu arada kalmış olan insanların en büyük sorunu da yaşından dolayı işyerlerinde kapı önüne konulmaları ,işsiz kalan arkadaşımızında iş aradığı zaman yine yaşından dolayı ”siz bize verimli değilsiniz”diyerek işe alınmamaları.

‘EYT’LİLERİN EMEKLİLİĞİ İŞSİZLİĞE DE ÇÖZÜM OLACAK’

Özüpak, EYT’lilerin emekliliğinin ay zamanda gençişsizlere iş anlamına geldiğinin ifade eti.

”Geride de genç nüfus var.Bu genç nüfusta şu an işsiz.Bizi çalışan kesimi emekli ettiği zaman genç kesime iş imkanı sağlanacak.Kadro ve iş sahaları açılacak..Bizim sorunumuzun çözülmesiyle birlikte genç nüfustaki işsizliğinde önemli bir bölümü çözülmüş olacak”

Emeklilikte yaşa takılan yaklaşık 700 bin kişi sorunlarını her platformda dile getiriyor.31 Mart yerel seçimler öncesi müjdeli haber bekleyen EYT’liler bu defa 1 milyon katılım bekledikleri büyük İstanbul Mitingi’ne hazırlanıyor.Peki ‘EYT’de son durum ne?Çalıma Bakanıen son ne açıklama  ‘EYT ne zaman çıkacak?’ sorularını merak ediyor. İşte EYT’de son dakika gelişmeleri…

”2008 SONRASI EMEKLİLİKTE MAAŞLAR DÜŞÜK” 

Gönül Boran Özüpak, 2008 sonrası yüksek prim gününe karşılık maaşların oldukça düştüğüne dikkat çekti:

”Aylık bağlanma oranları 2008’de çıkan yasayla 1999 öncesi hesabının en yüksek olduğu oran.Burada çalışma gününüz çok yüksekse maaşınız fazla oluyor.2000-2008 arasında gününüz fazlaysa yüzde 45’lere geliyor, düşürülmüş haliyle.2008 sonrası da fazlalığınız ki çalışan arkadaşlarımızın prim günleri şu an 10.000’lere dayandı.2008 Sonrası ne kadar fazla çalışırsanız bu kapsama giren asgari ücret ve biraz üstü çalışanlar yani 3500-4000 gibi bir rakam brütle çalışanların maaşı her ay eklenen primle düşüş sağlıyor.Yüzde 28’lere kadar inen bir oranla.

Eşimi örnek göstereyim.5 bin primini doldurdu ve bu sene sonunda emekli olacak.Aralık ayında asgari ücretli gözüken bir insanın Aralık ayında 836 liraydı.Ocak ayında sosyal güvenlik primlerinin artışıyla asgari ücretin artışıyla 1050 lira oldu.Ama eşime benim 1900 -2000 lira civarında bir maaş bağlanması gerkiyordu..Bu insanın Türkiye şartlarında 1000 lirayla geçindiğini siz artık tahmin edin”

Kaynak: polemikhaber.com