Genç çiftçi projesiyle Elbistan’da yüzler gülüyor

Genç, Güçlü,  Girişimci ve Gönüllülük İlkeleri Esas Alınarak Bölgemizde Başvuru Yapan, 22 Genç Çiftçimiz Farklı Projeleri İle Hayallerini Gerçekleştirdiler.

Elbistan İlçesi genç çiftçi yürütme biriminde görevli personellerin koordinesi ile Elbistan’da ilk olarak; İğde mahallesinden Rukiye ARMUT ve Gülcihan MARANGOZ ” Örtü Altı Yetiştiriciliği ” projesini Toprakhisar Mahallesinde Sidar YILDIZ ” İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ”  projesini uygulamaya başladılar.

İlçemiz Izgın mahallesinden Nigar GÖÇER ve Büyük Yapalak mahallesinden Münevver GENÇ  ” Yumurta Tavukçuluğu Yetiştiriciliği ” projesi ile 500 ‘ er adet Lohman Brown tavuğu alımları ve biyoteknik güvenliğine uygun yarı açık kümes kurulumu sağlayarak Gezen Tavuk Yumurtası üretimi yapmaya başladılar.

Armutalan Mahallesinden Aslı MORTAŞ ” Arıcılık ” projesi ile 40 Adet arılı kovan, bal süzme makinası, bal dinlendirme tankı, güneş enerji sistemi ve diğer ekipmanların temini sağlayarak projeyi uygulamaya başladı.

Yine bu kapsamda Elbistan ilçesinde 12 genç çiftçiye ” Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ” projesi ile 60 baş clavel ırkı düve, 12 baş clavel ırkı genç boğa ve 1 genç çiftçiye de 40 adet Morkaraman ırkı koyunları Elbistan İlçe Müdürü Ayhan ÖZCAN tarafından teslim edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri ile Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Kapsamında Elbistan İlçesinde 660.000 TL hibe ödemesi gerçekleştirildi.

Kaynak: kahramanmaras.tarim.gov.tr