“Gerçek hayatta bizi neler bekliyor?”

PERYÖN Kariyer Panayırı 10. Yılında Metro Toptancı Marketler sponsorluğunda 10 ilde 4000’in üzerinde öğrenciyle iş dünyasının yetkin isimlerini bir araya getirdi. Büyük şehirler dışındaki üniversite öğrencileri en çok deneyim kazanabilecekleri staj olanaklarını merak ederken, gençlerin hemen hepsinin iş yaşamında kendilerini bekleyen gerçeklerle ilgilendikleri görüldü.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), 2006 yılından bugüne her yıl düzenlediği; sektörlerin önde gelen firmalarıyla üniversite öğrencilerini, yeni mezunları ve kişisel kariyerine yön vermek isteyenleri bir araya getirerek kariyer fırsatları platformu yaratan “Kariyer Panayırı”nın 10. Yıl rotasını tamamladı. Metro Toptancı Market sponsorluğunda gerçekleşen Kariyer Panayırı’nda, Giresun, Kayseri, Konya, Yozgat, Mersin, Manisa, Bilecik, Yalova, Isparta ve Tekirdağ olmak üzere 10 ilde 4000’i aşkın üniversite öğrencisiyle bir araya gelindi. Etkinlikte gençler en çok, kendilerini nasıl bir iş yaşamının beklediği, en popüler meslekler ve deneyim kazanabilecekleri staj ortamlarına nasıl ulaşabilecekleri sorularının yanıtlarıyla ilgilendi.

“Olanak eşitliği iş dünyasının misyonu olmalı.”

Kariyer Panayırı etkinliğinin sonuçlarıyla ilgili bilgi veren PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın; “Özellikle büyük şehirler dışındaki üniversitelerde okuyan gençler, iş dünyasıyla iletişim konusunda kısıtlı olanaklara sahipler ve doğal olarak bu onlar için önemli bir sorun. Yöneticilerinin bizzat panayırımıza katılarak paylaştıkları bilgiler, etkinliğimizin verimliliğini artırdı. Gençler doğal olarak gelecekte kendilerini nasıl bir iş dünyasının beklediğini merak ediyor ve endişe duyuyorlar. Genç potansiyelin doğru değerlendirilmesi misyonumuzdan yola çıkarak ziyaret ettiğimiz 10 ilde bir kez daha fark ettik ki, ülkemizin tüm üniversitelerinde binlerce potansiyel çalışan gelecekle ilgili desteğimizi bekliyor. PERYÖN bu misyon çerçevesinde gençleri iş dünyası profesyonelleriyle bir araya getirmeye ve sorularını yanıtlamaya sürdürecek. Ancak tüm iş dünyasının misyonu da ülkemizin her köşesindeki gençlerin gelecekte eşit iletişim ve iş olanaklarına sahip olması için iş birliği etmek olmalı. Bu konuda işbirliklerine açık ve istekliyiz.”

PERYÖN, gençlere yönelik istihdam olanakları ile ilgili çalışmaları öncelikli gündem maddesi olarak ele almayı sürdürüyor. Her yıl tekrarlanan Kariyer Panayırı bugüne dek binlerce genç insana iletişim ve iş olanakları ile ilgili bilgi paylaşma olanağı sundu. Etkinlik her yıl yeni bir rota ve farklı illerle devam edecek.