Gündelik işler ‘tek dokunuş’la çözülüyor!

Dünya çapında yapılan anketler, insanların artık evlerini ‘yoldayken’ bile kontrol etmek istediklerini gösteriyor. Bosch Akıllı Ev Uygulamasına yönelik Scenario Manager (Senaryo Yöneticisi) ise tek bir dokunuşla aktivasyon sağlayarak, gündelik işleri daha kolay bir hale getiriyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch, evle ilgili pek çok alan için akıllı çözümler sunuyor. Bosch Akıllı Ev Uygulaması, bir tablet veya akıllı telefon yardımıyla aydınlatmayı, ısıtmayı, duman ve hareket detektörlerini kontrol ve takip etmenizi sağlıyor.

Bosch’un ilk kez CES 2017’de tanıttığı Senaryo Yöneticisi (Scenario Manager), dumanı algıladığında cihaz içerisinde yer alan bir sireni etkinleştiriyor ve ev sahibine bir mesaj gönderiyor. Ayrıca davetsiz misafirleri korkutmak için de sirenin kullanılmasını sağlıyor. Uygulama, ağa bağlı evinizi çok daha sezgisel bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor ve ısıtmanın, elektrikli aygıtların ve ışıkların siz evden çıktığınızda kapatılıp kapatılmadığının kontrolü gibi günlük görevleri yerine getiriyor.

İngilizler ve Amerikalılar, evlerini ‘yoldayken’ kontrol etmek istiyor

Bosch, kısa bir süre önce Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, İspanya ve ABD’de, Twitter ile birlikte akıllı evler konusunda bir anket gerçekleştirdi.

Ağa bağlı ev, İngilizlerin ve Amerikalıların günlük yaşamlarında önemli bir yere sahip. Kendilerine sorulduğunda, yoldayken bile akıllı evlerini kontrol edebilmek istediklerini söylüyorlar. İngilizlerin ve Amerikalıların yüzde 60’ı, tren veya araçla seyahat ederken bunu yerine getirmek istiyor. İspanyollar, Almanlar ve Avusturyalılar da ise rakam yaklaşık yarısıyken, Fransızlar’da ise en az yüzde 45 oranında.

Finansal konular ekolojiyi geride mi bıraktı?

Enerji tasarrufu, katılımcılar için önemli bir nokta. Katılımcıların yüzde 71 ila 75’i, para tasarrufunu ikna edici bir argüman olarak görüyor. İspanyollar, Fransızlar ve İngilizler, özellikle para tasarrufu konusuyla çok fazla ilgileniyor. Ankete katılan Almanlar arasında en popüler cevap buyken, ülke karşılaştırmasında ise yüzde 59 ile son sırada yer aldılar. Almanların normalde çevre bilinciyle tanınıyor olmaları nedeniyle bu oldukça şaşırtıcı oldu. Bununla birlikte ekolojik yönlerden çok finansal konular; İspanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde enerji tasarrufu olasılıklarını daha ilgi çekici bir hale getiriyor.

Endişe etmeden tatile çık!

Güvence ve güvenlik, tüm argümanlar içerisinde sırasıyla katılımcıların yüzde 59 ve 58’i tarafından belirtilerek ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Bir davetsiz misafir içeri girdiğinde otomatik olarak alarmı çalan ve akıllı telefonlarına mesaj göndererek ev sakinlerini uyaran akıllı ev uygulaması, ağa bağlı kamera aracılığıyla evi kontrol edebilme fikri kadar etkileyici bulundu.

Güvenlik, özellikle kadınlar için önemli bir role sahip. Genellikle diğer tüm argümanlarda erkeklere oranla daha az ikna olsalar da buradaki durum tamamen tersi. Ankete katılanların sadece üçte biri hala yatakta yatarken bir cappucino yapmayı kullanışlı buldu. Fransızlar bu noktada gidişatı belirliyor: yüzde 42’si mutfağa girdikleri anda café au lait’i hazır bulmak istiyor.

Fransızlar, ağa bağlı eve en fazla güvenen kişiler

Akıllı ev günlük yaşamlarımızı daha rahat bir hale getirmeye yardımcı olur, enerji ve para tasarrufu yapar ve evi daha iyi korur. Yine de pek çok Twitter kullanıcısı, bir ağa bağlı evin neler yapabildiğinin henüz farkında değil. Örneğin, katılımcıların üçte ikisi akıllı evin evden çıktıklarında ışıkları otomatik olarak kapatabildiğini bilirken, sadece yüzde 22’si fırının daha şimdiden mükemmel tarifler önerdiğini hayal edebiliyor. Ülke karşılaştırmasına göre, Fransa’daki Twitter kullanıcılarının İngilizlere, Amerikalılara ve Avusturyalılara oranla akıllı ev teknolojisinin neler yapabileceği konusunda kendinden emin. Diğer yandan Almanlar ve İspanyollar, bugün mevcut olan pek çok şeyin ‘geleceğin vizyonu’ olduğunu düşünüyor.

Yüksek maliyet kuşkusu

Evlerini henüz ağa bağlamadıklarının nedeni sorulduğunda, katılımcıların yarıdan fazlası yüksek başlangıç maliyetlerini belirtiler. Özellikle İspanyollar (yüzde 70) ve Fransızlar (yüzde 68), teknolojinin kendileri için çok pahalı olduğunu söylüyor.

Bosch’un üzerinde sıkı şekilde çalıştığı verilerin korunması konusu, katılımcıların üçte biri için önemli bir endişe kaynağı. Bosch bu endişelere cevaben sunduğu tüm akıllı ev çözümleriyle en yüksek güvenlik standartlarını karşılıyor. Her kullanıcı, verilerinin evin içerisinde kalması veya belirli hizmetler için buluta yüklenmesi konusuna karar verebiliyor.

Ankete katılanların yüzde 31’i ağa bağlı ev konusunu daha önce hiç düşünmemiş. Bir akıllı evin pek çok farklı alanda ev sakinleri için son derece faydalı olabileceği dikkate alındığında bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç. Ancak ankete katılan diğer tüm ülkelerden daha yüksek bir oranda olmak üzere, Almanya ve Avusturya’da on kişiden en az bir kişi ikna olmuş durumda ve bu nedenle çoktan bir ağa bağlı evde yaşıyor veya en azından bunu yapmayı planlıyor.

İnternet, bir numaralı bilgi kaynağı

Ankete katılan Twitter kullanıcılarının üçte ikisi, akıllı ev uygulamalarını satın almadan önce üreticilerin ve bayilerin web sitelerini ziyaret edebileceğini belirtti. Yüzde 42’si bloglara ve forumlara güveniyor; bu nedenle internet, açık bir şekilde en önemli bilgi kaynağı olma özelliği taşıyor. Mağazalar ve fiziki perakendeciler yüzde 35 ile üçüncü sırada yer alıyor.