Hediye almak isterken bilgilerinizi siber korsanlara kaptırmayın!

Bilişim güvenliği konusunda dünyanın önde gelen yazılım ve donanım ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Lidyum Bilişim, bilgisayar kullanıcılarını, Anneler Günü’nü önemli bir fırsat olarak gören dolandırıcılara karşı uyardı.

Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği F-Secure, Cyberoam, Sophos ve Trustwave gibi yazılım ve donanım ürünleriyle, bilişim güvenliği alanında profesyonel çözümler sunan Lidyum Bilişim, Anneler Günü’nde karşılaşacakları gerçekçi olmayan kampanyalar, bedava hediye gönderimleri ve sahte satın almalara yönlendiren linkler nedeniyle bilgisayar kullanıcılarını uyardı.

Siber suçluların, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak ve bilgisayarlara zararlı yazılımlar bulaştırmak için Anneler Günü’nü gibi özel günleri önemli bir fırsat olarak gördüğünü belirten Lidyum Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, bilgisayar kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi sıraladı:

1. Anneler Günü temalı içeriklere hemen kanmayın. Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere girdiğiniz anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken tebrik kartlarının arkasında kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirir.

2. Abartılı indirim ve armağan tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Kampanyaların gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres bandına yazın. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.

3. Gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin. Bir tanıdığınızdan gelse dahi kendisi ile iletişime geçip teyit edin. Anneler Günü’nde annesine hediye almak isteyenleri kandırmak için bedava hediye gönderimi vadeden tekliflerden uzak durun.

4. Verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.

5. İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.