Honda’dan dünya otomotiv üretimine yeni model

Yenilikleriyle otomotiv dünyasında ses getiren Honda, ARC Line adlı otomobil üretim modeliyle daha önce görülmemiş bir seri üretim montaj hattı geliştirdi ve hayata geçirdi. ARC Line ilk kez Tayland’daki yeni otomobil fabrikasında devreye alındı.

Honda Motor Co. dünyada eşi olmayan yeni bir otomobil seri üretim montaj modeli geliştirdi. Yeni montaj yönteminde ana hat ile birlikte akan montaj hücreleri, üretim hattını tamamlıyor. Honda, söz konusu yeni üretim modeline ARC Line adını verdi ve ilk üretimlerine Mart ayında başlayan Tayland’daki Prachinburi Fabrikası’nda devreye aldı. Honda’nın Tayland’daki üretim ve satış faaliyetlerini yürüten Honda Automobile Thailand Co., Ltd (HATC) bünyesinde bulunan fabrika Prachinburi ilindeki Rojana Endüstri Bölgesi’nde yer alıyor.

Honda tarafından geliştirilen ve dünyada bir ilk olan ARC Line, alışagelmiş diğer montaj modellerinden yenilikçi ve özel montaj tekniği ile ayrılıyor. ARC Line’da üretim hattını, ana üretim hattı ile birlikte akan montaj hücreleri tamamlıyor. Bugüne kadar otomobil üretimi için geliştirilen ve kullanılan alışagelmiş diğer üretim modellerinde üretim tek bir süreç olarak ilerliyor ve üretim bandında ilerleyen araç üzerine parçaların montajı tek tek yapılıyordu. Ancak Honda’nın ARC Line adını verdiği hücreli modelde tek bir üretim süreci içerisinde ana üretim hattını destekleyen küçük montaj hücreleri aynı anda birçok parçanın montajını gerçekleştirme avantajını sunuyor.

ARC Line üretim modelinde tek bir araç gövdesini ve o araca monte edilecek olan parçaların tamamını taşıyan ARC Ünitesi üzerinde 4 adet montaj hücresi bulunuyor ve araç montaj hattında ilerlerken söz konusu parçaların montajı gerçekleşiyor. Üretim hattındaki bir sonraki aracın özelliklerine uygun parçaların seçiminde yardımcı olan sistem, üretim bandı üzerinde hareket halinde olan aracın montajını yapan montaj çalışanlarının yapabilecekleri olası hataların önüne geçerek avantaj sağlıyor. Bunlar, alışagelmiş üretim tekniklerinde nadiren yaşanan montaj sıkıntıları da olsa, tamamen kaçınılması mümkün değildi. ARC Line üretim modeli bu tarz aksaklıkları minimize ederek üretim verimliliğini önemli oranda geliştiriyor. Dahası, ARC Line üretim modeli her bir üretim biriminin üretim sürecini daha geniş bir yelpazeye yayma imkanı tanırken aynı zamanda montaj personelinin esnekliğinin yanı sıra bilgi birikimi ve deneyimini de arttırma imkanı tanıyor. Böylece yeterliliği gelişen üretim sürecindeki her bir personelin geliştirme ekibine geri bildirimde bulunması ve bu sayede üretim süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması öngörülüyor.

Honda, müşterilerine zamanında ve uygun fiyat politikasıyla daha kaliteli ürünler sunmak üzere üretim süreçlerinin verimliliğini geliştirmeye ve arttırmaya devam edecek.