Infiniti’den yeni SUV vizyonu: QX Sport Inspiration

Infiniti, Pekin Otomobil Fuarı’nda markanın yakın dönemde satışına başlayacağı orta boy premium SUV modeli QX Sport Inspiration’ın dünya lansmanını gerçekleştirdi. Infiniti’nin marka imzası niteliğindeki tasarım detaylarını barındıran QX Sport Inspiration, seri üretime alındığında QX30 ve QX70 modelleri arasındaki boşluğu dolduracak.

Yeni nesil Infiniti QX modellerinin sinyallerini veren QX Sport Inspiration, markanın gelecek nesil, seçkin orta boy SUV sınıfı araçlarıyla ilgili vizyonunu ortaya koyuyor. Sofistike tasarımında panoramik cam tavan, havada asılı duran A sütunları ve yan aynaların yerine kullanılan kameralar gibi detaylarıyla dikkat çeken QX Sport Inspiration, “yeni ay kesimli” C sütunu, “insan bakışlı” farları ve fonksiyonellik ile güzelliği birleştiren sayısız diğer pek çok teknik unsur sayesinde benzersiz bir tasarım sunuyor.

QX Sport Inspiration, düzenli çizgileri, kaslı arka kısmı, yüksek görsel cazibe merkezi uzun kaportası ve eğimli, coupe otomobillere benzer silüetiyle segmentinde ön plana çıkıyor. Infiniti olduğu hemen farkedilebilen QX Sport Inspiration, Infiniti’nin “Powerful Elegance” form dilinden ilham alıyor ve markanın imzası niteliğinde iki kemerli ızgarası, odaklanmış “human eye (insan gözü)” farları, “yeni ay kesimli” C sütunu ve güçlü, akıcı gövde yapısına dahil markanın tasarım özelliklerini taşıyor.

Akıcı çizgiler ve ileri düzey işçilik, Infiniti’nin kabin yapısında “sürücü merkezli, yolcuları düşünen” bir araç yaklaşımını, geniş ve güzel bir şekilde yapılandırılmış iç mekanını tanımlıyor. İç mekanın renk paleti, siyah ve beyaz ağırlıklı olmak üzere, gizli doğal ten rengi ışıltılarıyla çarpıcı, buna rağmen dikkatli çizgi, form ve yapı kullanımıyla uyumlu bir biçimde bir araya getirilmiş.

QX Sport Inspiration’ın öne çıkan tasarım özellikleri

Bu konsept, 230 mm’lik zemin yüksekliği, aynı zamanda güçlü ve kontrollü yol sürüş özellikleri ve tüm Infiniti’lerden beklenen yolculuk konforu sayesinde, arazi araçlarının sahip olduğu özellikleri vadediyor. Yan kameralar hariç 1900 mm genişliğe ve 4600 mm uzunluğa sahip olan bu konsept, kısa ön çıkıntısı ve geniş duruşuyla ince, amacına uygun bir form sunuyor. 1650 mm’lik yükseklikle de sportif otomobillere benzeyen bir form yakalanıyor.

QX Sport Inspiration, Infiniti’nin kendine özgü, yeni ay kesimli (yeni ayın ön kenarı kaldırılmış biçimde) C sütununun yeni bir yorumuyla tasarım unsurlarını daha da geliştirmiş. Bu özelliğe ek önem katan C sütununun eğimi, arka yan camın çizgilerine de yansıtılıyor.

QX Sport Inspiration’a yandan bakıldığında, tavanın coupe modelleri andıran eğimli tasarımı aracın ileri doğru atılmasını vurguluyor ve arka bölüme doğru gittikce inceliyor.

Ön tarafta, geniş ön tekerlek bombeleri ve konikleşmiş arka kısmın kenarları boyunca akan karakteristik bir çizgi oluşturmak amacıyla Infiniti’nin bir başka imza tasarım teması olan tanınmış iki kemerli ızgarası, keskin, yüksek performanslı, odaklı “human eye (insan gözü) farları üzerinden ve kaputun etrafında uzuyor.

Üçboyutlu kılıç şekilli arka stoplar, hatchback panelin merkezine doğru giriyor ve aracın dışının her yerinden görünür doğal formlar yansıtıyor.