Kahramanmaraş su ürünleri sektörü alternatif türlere hazırlanıyor

Kahramanmaraş, Türkiye’nin en önemli su ürünleri üretim merkezlerinden birisidir. Kültür balıkçılığı sektöründe kuluçkahaneden işleme tesislerine kadar bütün süreçte yatırımlar yapılmaktadır. Şu ana kadar barajlardaki kafes ve dere ve nehir kenarlarındaki havuz tesislerinde alabalık üretimiyle adından söz ettiren ilimizde önümüzdeki yıllarda farklı türlerin de üretilebileceği bir potansiyel mevcuttur.

Sektörün ürün ve pazara bağlı risklerini azaltmak, sürdürülebilirliği sağlamak adına Ajansımız Koordinasyonunda 11-12 Nisan tarihlerinde akademisyenler, kamu kurumu, su ürünleri yetiştiricileri ve meslek kuruluşu temsilcilerinden oluşan 12 kişilik bir heyet ile Adana ve Konya illerinde bir dizi ziyaret gerçekleştirildi.

Mersin Balığı ve Siyah Havyar

2006 yılından beri balıkçılık sektöründe Adana iline bağlı İmamoğlu ilçesinde faaliyete başlayan Royal Balıkçılık; 70.000 m² alan içerisinde kurulu 7.200 m² kapalı alana sahip kara tesisinde ve Seyhan Baraj Gölü’ndeki kafes sisteminde mersin balığı yetiştirmektedir.

Tosmur Grup bünyesinde faaliyet göstermekte olan Royal Balıkçılık; Türkiye’nin ilk mersin balığı üretim tesisidir.

Heyetimiz 12 Nisan tarihinde gezinin ilk durağı olan Adana’da öncelikle Royal Balık ve Su Ürünleri firmasının mersin balığı ve siyah havyar üretim tesisini ziyaret etti.

Tesisi gezme imkânı bulamadığımız ziyarette, firmanın çalışmaları ve ürünleri konusunda yetkililerce bilgilendirme yapılarak, Türk mutfağında genellikle göremediğimiz firmanın ürünleri heyete ikram edildi.

İlimizde de alabalık yetiştiricilerinin son yıllarda akarsularda deneme üretimi yaptığı mersin balığı özellikle zengin pazarlara doğrudan ihracatı yapılan siyah havyarı için yetiştirilmektedir. Tatlı ve tuzlu sularda doğal olarak bulunan mersin balığının önümüzdeki dönemlerde ilimizi su ürünleri sektöründe önemli bir yere geleceği değerlendirilmektedir.

İşleme Tesisleri

Aynı gün Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin refakatinde Sasu Su Ürünleri firmasının işleme tesisi ziyaret edildi.

Ton balığından kurbağaya kadar geniş bir yelpazede su ürünlerini işleyen firmanın işleme tesisi gezilmiş üretim süreçleri ve çalışmaları hakkında firma yetkililerinden bilgi alındı.

Ziyaretimiz esnasında avcılık yöntemiyle toplanan kurbağaların işlenme süreci heyetimize tanıtıldı.

Adana ilindeki son olarak Pakyürek Su Ürünleri firmasının işleme tesisi ziyaret edilerek, Alabalıktan salyangoza kadar birçok su ürününü, füme, konserve ve salamura şeklinde işleyerek yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunan firmada, işleme süreçleri heyetimize tanıtıldı. Firmayla ilimiz yetiştiricileri alabalık ve salyangoz tedariki konusunda ön görüşmeler yaptılar.

Her iki işleme tesisinde yapmış olduğumuz ziyarette, üreticiler çok büyük makine yatırımı gerektirmeyen temizlenmiş doldurulmuş ve füme ürünler için işleme tesisi kurma konusunda bilgi ve cesaret kazanarak,  Bunun yanında ürettikleri alabalıkları ve bölgelerinde bulunan salyangoz ve kurbağa gibi avcılık potansiyeli bulunan ürünlerin pazarları hakkında fikir sahibi oldular.

Sanayi Tesislerindeki Kondense Sıcak Sular, Balık Yetiştiriciliğinde Kullanılabilir.

Etkinliğin ikinci gününde Konya Çumra ilçesinde bulunan Torku Şeker firmasının sera altında kapalı devre havuzlarda atık sıcak suyunu değerlendirerek Türkiye’de ilk defa üretimi gerçekleştirilen Tilapia Üretim Tesisi ziyaret edilmiş ve yetkililerden bilgi alınmıştır.

Dünyada en çok yetiştiriciliği yapılan türlerden birisi olan Tilapia, alabalığa göre nispeten daha sıcak sularda (22-27°C) yaşayabildiğinden; 11-17°C sıcaklığa sahip ülkemiz akarsularında ve kışın sıcaklığı düşen göl ve barajlarımızda doğal olarak bulunmamaktadır. Yetiştiriciliği için belirtilen sıcaklılara sahip koşulların oluşturulması gerekmektedir.

3 yıldır kapalı devre seralarda yaptığı çalışmalarla Tilapia yetiştirmeyi başaran Konya Şeker şu anda üretiminin tamamını Konya ilinde bulunan kendi satış mağazalarında tüketiciye sunmaktadır. İkram edilen şnitzel şeklinde kızartılmış balığı tadan heyet üyeleri,  Tilapia’ nın damak tadımıza uyduğunu ve ülkemizde kolaylıkla tüketilebileceğini ifade ettiler.

İlimizde bulunan termik santraller, şeker fabrikası ve diğer kondense sıcak suyu bulunan sanayi tesislerinde de Tilapia türü balığın üretilme potansiyeli üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Teknik bilgilerin yanında, bir çiftçi kooperatifi kuruluşu olan Konya Şeker tesislerinde kooperatifçilik ve üretici birlikleri konusunda da iyi uygulama örnekleri gözlenmiştir.

Adana ve Konya illerindeki teknik inceleme gezimizin ardından su ürünleri yetiştiricileri ilk defa toplu olarak bir sektör etkinliğine katıldıklarını, toplantının çok verimli geçtiğini, gelecek yıllardaki yatırım kararlarına olumlu katkılar sağlayacaklarına inandıklarını ifade etmişlerdir. Benzer çalışmaların devam etmesi durumunda finansal destek’te verebileceklerini belirttiler.