Kahramanmaraş, TÜBİTAK proje yarışmasında Türkiye ikincisi oldu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması’nda Kahramanmaraş’tan iki proje final sergisine katıldı. Biyoloji dalında Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi’nin “Yabani Çiriş Kökü Ve Artık Mermer Tozu Katkılı Çok Amaçlı Biyotorba Üretimi’’ adlı projesi Türkiye ikincisi oldu.

Genç mucitlerden oluşan coşkulu bir kalabalığa hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Öğrencileri temel ve uygulamalı bilimler alanlarında araştırmaya teşvik etmeyi, onların yenilikçi yönlerini ortaya çıkartmayı ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasını 1969 yılından beri düzenlemekteyiz. Yani bu yarışmamızın mazisi neredeyse yarım asrı tamamladı” diyerek konuşmasına başlayan Ergin, “Biz TÜBİTAK olarak gençlerimizin buluşlarını, projelerini destekliyoruz. Gençlerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

20 BİN 982 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI

Bu yıl yarışmalara 13 bin 33 proje ile 20 bin 982 öğrencinin başvuru yaptığını ve 12 bölgede yapılan bölge sergilerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 221 proje Ankara’daki Final Yarışmasına katıldı.

Kahramanmaraş’tan da iki proje final sergisine katılmıştır. Biyoloji dalında Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinden danışmanlığını Mehmet Yuşan’ın yaptığı Necmettin Yürürdurmaz ve Muhammed Eyyüp Alma’nın hazırladığı “Yabani Çiriş Kökü Ve Artık Mermer Tozu Katkılı Çok Amaçlı Biyotorba Üretimi” adlı proje ile Kimya dalında Atatürk Anadolu Lisesinden danışmanlığını İlkay Akgürbüz’ün yaptığı Ramazan Furkan Bozkurt ve Kasım Mirza Sak’ın hazırladığı “Geri Dönüşümle Elde Edilen Radyasyonu Engelleyen Biyobozunur Kompozit Levha” adlı projeler katıldı.

Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Biyoloji dalında Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinden Necmettin Yürürdurmaz ve Muhammed Eyyüp Alma’nın hazırladığı “Yabani Çiriş Kökü Ve Artık Mermer Tozu Katkılı Çok Amaçlı Biyotorba Üretimi” adlı proje Türkiye ikincisi oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, 47.TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizi başarıyla temsil eden tüm danışman öğretmenlerimizi, zamanlarından fedakârlıkta bulunup proje çalışmaları yaparak, yeni buluşlar ortaya koyarak gelecekte insanlığa faydalı olacak tüm öğrencilerimizi ve öğrencilerimize çalışmalarında desteklerini esirgemeyen velilerimizi kutlayarak, başarılarının artarak devam etmesini diledi.

Kaynak: kmaras.meb.gov.tr