Karayip ülkelerinde yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık

Muhteşem coğrafyası, iklimi, tertemiz denizi ve birçok ekonomik fırsatıyla Karayip ülkeleri, yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık fırsatlarıyla da ilgiyi üzerine çekiyor. Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, “Karayip ülkelerinden alınan vatandaşlık, birçok ülkeye de vizesiz girebilme imkanının yanında, büyük ekonomik avantajlar da sağlıyor” diyor.

“Dünyadaki cennet” olarak bilinen ve turizmi için en cazip bölgelerinden biri olan Karayip ülkeleri, aynı zamanda sağladığı ekonomik kolaylıklar sayesinde yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık için de cazip lokasyonlardan biri olarak göze çarpıyor. Vergi cenneti olması ve “off shore” da denilen kıyı bankacılığı konusunda sağladığı birçok avantaj sayesinde yatırımcıların gözdelerinden olan Karayip ülkelerine yönelik ikinci vatandaşlık danışmanlığı da son dönemlerde popüler hale geldi.

KARAYİP ÜLKELERİ VATANDAŞLIĞININ AVANTAJLARI NELER?

Karayip ülkelerinin yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık konusunda cazip noktalarını anlatan Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, “Karayip ülkelerinin büyük kısmı, eski İngiliz dominyonu olduğu için İngiliz Milletler Topluluğu’na da üye. Dolayısıyla bu ülkelerin vatandaşları İngiltere’ye ve başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere İngiltere’den vizesiz girilebilen ülkelere de serbestçe giriş çıkış yapabiliyor. Bundan başka bu ülkeler, sıfır ya da çok düşük vergi oranları ve off-shore bankacılığı nedeniyle de cazip konumda” diye konuştu.

KISA SÜREDE SONUÇLANIYOR, İKAMET ZORUNLULUĞU YOK

Halen Karayip ülkelerinden Antigua ve Barbuda, Dominica ve St Kitts ve Nevis’te yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık danışmanlığı verdiklerini ifade eden Akaydın, üç ülkenin de sunduğu ikinci vatandaşlık programlarının ortak özelliğinin hem kısa sürede sonuçlanması, hem de ikamet zorunluluğu olmaması olduğunu belirtti. Akaydın, “Karayip ülkeleri bu nedenlerden başka, iklimi ve doğal güzellikleri nedeniyle de programlarımız arasında en popüler lokasyonlardan biri olarak göze çarpıyor” dedi.

KARAYİP ÜLKELERİNDEN NASIL VATANDAŞLIK ALINIYOR?

Bu ülkelerden ikinci vatandaşlık almak için üç farklı yol olduğunu söyleyen Akaydın, “Bunlardan ilki, bir gayrimenkul satın almak. Gayrimenkulün değeri ülkeden ülkeye değişse de, her üç ülkede de 5 yıl boyunca satmama şartı var. Diğeri ise yine belli bir büyüklükte bir iş yatırımı gerçekleştirmek. Bu seçenekte gerekli koşullar sağlandığında ortaklıkla da ilerlenebiliyor. Son seçenek ise bu devletlerin belirlediği ve daha çok tanıtımla ilgili devlet kurumlarına belli bir miktar geri ödemesiz bağışta bulunmak. Ayrıca eş ve çocuklar için de, belli ekstra meblağlar ödeyerek vatandaşlık alabiliyorsunuz. Bu seçeneklerden herhangi birisini gerçekleştirdikten sonra Yeni Bir Hayat danışmanlığında süreç 4 ilâ 8 ay içinde sonuçlanıyor” ifadelerini kullandı.