‘Kordon Kanı’nda Avrupa standartları Türkiye’ye taşındı  

Türkiye’de ilk kurulan kordon bankası Yaşam Kordon Kanı Bankası, çatısı altında bulunduğu Polonya merkezli FamiCord Group ile kordon kanı ve dokusu alanında Avrupa standartlarını Türkiye’ye de taşıdı.

20 ülkede faaliyet gösteren FamiCord’un Avrupa’nın 2’nci büyük kordon kanı bankası olduğuna dikkat çeken Yaşam Kordon Kanı Bankası yetkilileri, “Kordon kanı günümüz hastalıkları lösemi, alzhemier, parkinson başta olmak üzere 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılıyor. FamiCord Group tarafından 300 binden fazla kordon kanı saklanıyor. FamiCord Group, Yaşam Kordon Kanı Bankası’yla yaptığı işbirliğiyle Avrupa standartlarını Türkiye’ye de taşımış durumda” açıklamasını yaptı.

Yılda 1.3 milyon doğum

Türkiye’de yılda ortalama 1.3 milyon doğum gerçekleştiğini vurgulayan Yaşam Kordon Kanı Bankası yetkilileri, Avrupa’daki gibi her hamileye kordon kanı ve kordon dokusunun önemi konusunda yeterli bilgi verilmesi halinde Türkiye’deki birçok hastanın sağlığına kavuşabilmesini sağlayacak büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çekti. Türkiye’deki mevcut doğumlarda kordon kanı saklanma oranı %0,5 iken Avrupada bu oran %2’yi geçmiş durumda. 

Avrupa’dan ABD’ye laboratuvar zinciri

Yaşam Kordon Kanı Bankası’nın bağlı olduğu FamiCord Group’un Polonya, Macaristan, İspanya, Romanya ve Türkiye’de kendine ait 8 laboratuvarı; İsviçre, Almanya ve ABD’de de ortak laboratuvarı bulunduğunu hatırlatan yetkililer, Avrupa’nın kordon kanı ve dokusu alanındaki lider gruplarından birinin Türkiye’de yerel olarak faaliyet göstermesinin önemine de dikkat çekti.