KSÜ, “Kızlar Okula, Kadınlar İşe” projesine ev sahipliği yaptı

Türkiye ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Kahramanmaraş Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kızlar Okula, Kadınlar İşe”  projesinin ikinci ayağı olan eğitim paneline, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)  ev sahipliği yaptı.

Kız çocuklarının okula devam oranlarını artırmanın hedeflendiği  “Kızlar Okula, Kadınlar İşe”  projesi kapsamında, pilot ortaokulların son sınıf öğrencilerine yönelik eğitim paneli, KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Aküncü yaptı. Aküncü, seminerin öğrencilerin meslek seçimi konusunda ufuklarını açacağını ifade etti. Seminerin faydalı geçmesi temennisinde bulunan Aküncü, projeye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Kahramanmaraş Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şahin Göktaş ise yürütülen projeye ilişkin bilgiler verdi. Bu projeyle kız çocuklarımızın okula devam oranlarını arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Göktaş, Kahramanmaraş’ın kız çocuklarının okula devamsızlık oranında 18. sırada yer aldığını hatırlattı. Kahramanmaraş’ta pilot okul olarak seçilen 5 ortaokul ve 5 lisede bu projeyi yürüttüklerini ifade eden Göktaş, “Yönlendirme eğitimleri vererek eğitimden kopan çocuklarımıza erişmeye çalışacağız. Proje tamamlandığında eğitimden kopan çocuklarımız eğitime yeniden kazandırılacak.” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında KSÜ Eğitim Fakültesi Öğretim üyeleri Doç. Dr. İzzet Döş, Yrd. Doç. Dr. Gülay Bedir ve Yrd. Doç. Dr. Ramazan Yirci eğitim sunumlarını gerçekleştirdi.

“Motivasyon ve Hedef Belirleme” konulu sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. İzzet Döş, meslek seçiminde dikkat edilecek hususlara ilişkin öğrencilere bilgiler verdi. “İyi bir lise iyi bir üniversite, iyi bir üniversite iyi bir meslek, iyi bir meslek iyi bir yaşamdır.” diyen Doç. Dr. Döş, “Önünüzde 4 yıllık lise eğitiminiz var bu süreyi iyi değerlendirin. Lisede geçirdiğiniz 4 yıl sonunda hayatınız büyük ölçüde belirlenecektir.” dedi. Döş, başarının anahtarının zeka değil motivasyon ve çalışmak olduğunun altını çizdi.

Yrd. Doç. Dr. Ramazan Yirci de yaptığı sunumda “Nasıl Başarılı Olurum?” sorusuna yanıt olabilecek ipuçlarını öğrencilerle paylaştı. Yirci, “Her şey sizin elinizde başarı da başarılırısızlık da, önemli olan hedef belirlemek ve çalışmaya devam etmek.” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Gülay Bedir ise “İlham Veren Kadınlar” başlıklı sunumuna, başarılı kadın hikâyelerinin yer aldığı video gösterimi ile başladı. Rol model olabilecek başarılı kadınların hayatlarından kesitler aktaran Bedir, “Hepimiz birilerinin hayalleri olan cihazları bugün kullanıyoruz. Belki de 20 yıl sonra sizin hayallerinizin ürünlerini kullanıyor olacağız. Olumsuz uyarılara kulaklarınızı kapatın, çalışmaya devam edin.” diye konuştu.

İki aşamalı olarak gerçekleşen seminere Piri Reis Ortaokulu ve Sergentepe Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri katıldı. Program,seminerin ardından verilen kokteyl ile son buldu.