KSÜ’den akciğer kanserine umut olabilecek proje

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) akciğer kanserinde, kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen ve bir kısım hücreleri de öldürerek hastalara umut ışığı olabilecek bilimsel çalışma hazırladı. KSÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Akif Hakan Kurt başkanlığındaki bir grup akademisyen, TÜBİTAK ve KSÜ desteğiyle başlattıkları östrojen hormonunun kanser hücrelerindeki etkilerini araştırmak için yola çıktıkları bilimsel çalışmayla, özellikle akciğer kanseri hastaları için umut olabilecek önemli sonuçlar elde etmeye başladı.

Kalp ve damar hastalıklarının menopoz öncesi kadınlarda erkeklere oranla daha az görülmesinden yola çıkarak östrojenin koruyucu etkinliği yönünde çalışmalar yapan ve östrojenin kanser hücreleri üzerine etkilerini inceleyen ekip, yaptığı ileri çalışmalarla östrojenle bağlantılı bir maddenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini, hatta bu hücreleri öldürdüğünü belirledi.
Yrd. Doç. Dr. Kurt, her yıl dünyada 12-15 milyon, Türkiye’de ise 150 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirtti. Bunların yaklaşık yüzde 25’inin akciğer kanseri olduğunu dile getiren Kurt, Türkiye’de kanser tedavisine yılda 2 milyar avro civarında harcama yapıldığını aktardı.

Kanser tedavisinde özellikle yeni ilaçların geliştirilmesi ve bu ilaçların Türkiye koşullarında üretilmesinin hem hastaların hem de milli ekonomi açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Kurt, Farmakoloji Ana Bilim Dalı olarak, “kanser tedavisinde yeni ilaç hedefleri bulunabilir mi ve yeni ilaç sentezleri yapılabilir mi” diye bir çalışma grubu oluşturduklarını anlattı.
Bilim dünyasınca yakın geçmişte bulunan östrojen reseptörü GPER1’in uyarılmasının kanser için bir tedavi seçeneği olabileceği düşüncesiyle çalışmalar yaptıklarını belirten Kurt, çalışmada olumlu sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Kurt, şunları kaydetti: “Kadınlık hormonu östrojen reseptörü GPER1 uyarmak için sentezlenen G-1 maddesini akciğer kanser hücrelerinde denedik. G-1 maddesinin uygulanan kanser hücrelerinin çoğalmasını durduğu ve bir süre sonra yoğun bir hücre ölümü meydana getirdiğini saptadık. Bu sonuç ileriye dönük olarak hastaların tedavisinde önemli bir umut ışığı olabilir. Bu çalışmamızı daha geniş çaplı yapabilmek için TÜBİTAK’tan destek alarak mide ve kolon hücrelerinde yeni çalışmalar yapmaya başladık. Hücre ölümüyle ilgili hangi sinyal yolaklarını (iletimini) kullandıklarını araştırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde, G-1 maddesini kanser oluşturulmuş deney hayvanları üzerinde çalışmayı planlıyoruz.” diyen Kurt, hayvanlar üzerinde de başarı sağlamaları halinde insanlar üzerinde klinik çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Uluslararası bilimsel bir dergide yayımlanan çalışmanın ileride özellikle akciğer, mide ve kolon kanseri gibi çok yaygın görülen kanser vakaları tedavisinde kullanılabileceğini ifade eden Kurt, bu kapsamda G-1 maddesini içeren ilaçların piyasaya çıkarılabileceğini ifade etti. Kurt, böylece yaptıkları çalışmayla Türkiye ekonomisine ve insanların sağlığına katkı sağlamayı umut ettiklerini belirtti.

Kaynak: ksu.edu.tr