Meyvenin âlâsı Göksun’un elması

Meyvenin Alası Göksun’un Elması teması ile düzenlenen festivalde Göksun elması göz doldurdu.

Göksun Kaymakamlığı, Göksun Belediye Başkanlığı, Göksun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Göksun Meslek Yüksekokulu (GMYO) tarafından, “Meyvenin Âlâsı, Göksun’un Elması” sloganıyla DOĞAKA işbirliği ile düzenlenen Göksun Elma Festivali kapsamında Göksun 5. Elma Festivali büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Festival, Göksun Belediye binası önünde Ulu Camii müezzini Ethem Andırınlı’nın okumuş olduğu dualar ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı eşliğinde yürüyüşle başladı. İlçe Kaymakamı Cengiz Ayhan, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Göksun Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çitil, Göksun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, Gökkaya Grup Direktörü Murathan Gökkaya, ilçe protokol üyeleri, davetliler ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Ayhan Taner Ekici bulvarı üzerinden yürüyerek çevre yola ulaştı. Yürüyüşte yer alan Kaymakam Ayhan, Başkan Aydın ve protokol üyeleri Kayseri-Kahramanmaraş-Malatya karayolunda yolculuk yapan vatandaşlara Göksun Elması hediye ederek hayırlı yolculuklar dilediler. Yolculara elma takdiminde bulunan Başkan Aydın “İlçemizin en önemli özelliğinden birisi ise çevre yollarıdır buradan her geçen vatandaş misafirimizdir onun için ilk ikram misafirlerle başladı.” dedi. Daha Sonra Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Ekoç’u karşılayarak festivalin yapılacağı Belediye İş Merkezin Meydanına kadar mehteranla yürüyüş devam etti. Festival kurdelesi kesilmesinin ardından, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile festival başladı. Sırasıyla; Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire e Başkanı Mehmet Sığırcı, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Göksun Kaymakamı Cengiz Ayhan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan birer konuşma yaptılar.

Festivalde konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan; “Özellikle öteden beri ilimizin temel geçim kaynaklarından elmanın üretilmesi, yaygınlaştırılması, kalitesinin, farkındalığının ve rekabet gücünün arttırılması yönündeki çalışmaları büyük bir takdirle karşılıyoruz. Göksun elmamızın geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve uluslararası pazarda da buna yönelik farkındalığın oluşturulması, bu festivalin önemli çıktılarından birisi olacaktır.” Dedi.

Göksun’un elma yetiştiriciliğindeki tarihinin çok eskilere dayandığını dile getiren Erkoç; “Serbest piyasadaki elma fiyatlarındaki hareketlenmelerde zaman zaman sıkıntılar olmakta. Bu sıkıntılar olduğunda da Göksunlu üreticimizin elmayı gerçek fiyatına satabilmesi için büyükşehir olarak yanlarındayız ve 3 bin tonluk yeni soğuk hava deposu yapacağız” dedi.

Başkan Aydın konuşmasında Göksun Elmasının meyve olarak bölgede ilk sıralarda olduğunu ve sürekli artan bir talebin olduğunu söyleyerek Elmanın daha çok tanınması için her yıl festivallerimiz daha da renklenerek devam edeceğini bildirdi. Diğer konuşmacılar Göksun’un elması, lahanası, cevizi ve en önemlisi yaylasını belirten konuşmalarda bulundular.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı ise Bu gibi faaliyetlerin Bakanlık tarafından desteklendiğini söyleyerek  bu festivalin elmanın katma değerini artıracağını söyledi.

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise Türkiyenin en kaliteli elmalarının yetiştirildiği ender bölgelerden birisi olan Göksun’da bu yıl 5. Düzenlenen festivalin Göksun Elmasının tanıtımına katkı sağlayacağını söyleyerek üreticilerimizin her zaman yanındayız’ dedi.

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bando takımı mehter şarkılarıyla konser verdi.

Sunuculuğunu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bilal Akoğlu’nun yaptığı festivalde ayrıca en iyi kırmızı elma, en iyi sarı elma ve en lezzetli elmalı pasta yarışmaları yapıldı. Geçtiğimiz sezonlarda Yetenek Sizsizin Türkiye Finalistlerinden Skateparkur Extreme Akrobasi Grubu bisiklet şovu katılımcılar ve en önemlisi çocuklar hayretle izledi, Göksun Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Göksun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Güreş ekibi gösterileri ile devam etti. Gösterilerin ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

Festival alanında Büyükşehir belediyesinin aşure ikramı da gerçekleşti.

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveciye, Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Salih Koca, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç’a plaket takdim etti.

Festival, en iyi kırmızı elma, en iyi sarı elma ve elmalı pasta yarışmalarının birinci, ikinci ve üçüncülerine ödül vererek son buldu.

Festivale; Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveciye, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanın Fatih Mehmet Ekoç, Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Salih Koca, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek, İlçe Kaymakamı Cengiz Ayhan, Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Göksun Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çitil, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, İlçe Sağlık Müdürü İsmail Demir, Göksun Ziraat Odası Başkanı Selim Cüce, Gökkaya Grup Direktörü Murathan Gökkaya, ilçe protokolü, davetliler ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Yarışmalar sonucunda ödül alan kişiler;

En İyi Kırmızı Elma;

 • İdris Ayar Kanlıkavak Mahallesi
 • Orhan Gazi İnce Çardak Mahallesi
 • Salim Serin Temurağa Mahallesi

  En İyi Sarı Elma;

 • Ömer Bozkurt Fındık Mahallesi
 • Şirvan Azgıt Kamışcık Mahallesi
 • Bahri Azgıt Kamışcık Mahallesi

  En İyi Elma Pastası;

 • Zehra Teltik
 • Elif Canan Güngör
 • Gülcihan Acer

Kaynak: kahramanmaras.tarim.gov.tr