National Geographic ve C&A sürdürülebilir modayı keşfediyor

 

“For the Love of Fashion” isimli belgeselin Berlin’de gerçekleşen prömiyeri vesilesiyle, su kaynakları ve sürdürülebilirlik konularında dünyaca ünlü uzman Alexandra Cousteau ve uluslararası moda devi C&A’nın Sürdürülebilirlikten Sorumlu Gn. Md. Yard. Jeffrey Hogue, pamuk tedarik zincirinde köklü değişikliklere gidilmesinin önemine vurgu yaptılar.

Dünya Çapında Üretilen Kıyafetlerin Yaklaşık Yüzde Ellisi Pamuk!

Berlin’de düzenlenen gösterimde Custeau, “Dünya çapında üretilen kıyafetlerin yaklaşık yüzde ellisi pamuktan üretiliyor, fakat pamuk tarımında kullanılan konvansiyonel yöntemler gezegenimiz açısından telafi edilemez riskler taşıyor”, diye açıkladı. “Daha sürdürülebilir pamuk üretimine yeni bir pencere açan bu belgeseli desteklemekten heyecan duyuyoruz. Bunun sonucunda, markalara ve müşterilerimize sürdürülebilir pamuğun insanlar ve gezegenimiz açısından çok önemli pozitif etkileri olduğu konusunda ilham vermeyi amaçlıyoruz” diye devam etti Hogue.

Dünyada Organik Pamuk Üretimi %1

Hindistan, ABD ve Almanya’ya seyahat ederek bu 60 dakikalık belgeseli sahiplenen Custeau, izleyicilere sürdürülebilir üretim tekniklerine geçmenin ne derece hayati olduğu konusunda ilham veriyor. Dünyadaki tarım alanlarını %2,4’ü pamuğa ayrılmış durumda fakat buna karşılık dünyadaki böcek ilacı ve ziari ilaçların kullanımında %24 ve %11 oranında sorumlu. Organik pamuk ekonomik ve çevresel anlamda çok önemli faydalar sağlamasına ragmen dünyadaki üretimi %1’in altında kalıyor.

Belgesel’de Hindistan’daki yerli çiftçiler ve STK işçilerinden sonra, Custeau Almanya ve ABD’deki endüstri devleri ile de bir araya geliyor. En ilerici moda perakendecilerinden biri olan C&A’nın sürdürülebilirlik liderleri ile de görüşen Custeau, sürdürülebilirliğe neden global anlamda ihtiyaç duyulduğu ve uluslararası bir aksiyon planının gerekliliği konularında görüş alıyor. “Avrupalı moda müşterileri, tercihlerinin pamuk üreticisi toplumların sürdürülebilir kalkınmaları açısından önem taşıdığını anlamak durumundalar” diye açıklıyor Hogue.

Türkiye Prömiyeri Mayıs’ta

National Geographic Partners Avrupa Yönetici Başkanı Deborah Armstrong, “National Geographic bilimin, keşfetmenin ve hikaye anlatımının dünyayı değiştireceğine inanır. Kıyafetlerin nasıl üretildiği pek az kişinin zaman zaman düşündüğü ama aslında çevremiz üzerinde önemli etkilere sahip bir konu. ‘For the Love of Fashion’ dünya çapındaki izleyicilerimizle bir bağ kurarak bu konunun altını çizecek.”

Belgesel, Mayıs ayında farklı ülkelerdeki National Geographic kanallarında izlenebilecek. Türkiye prömiyeri ise 21 Mayıs akşamı saat 21:00 gerçekleşen belgesel Mayıs ve Haziran ayında da National Geographic Channel’da izlenebilecek. Diğer ülkelerdeki gösterim tarihlerini www.natgeotv.com adresinde bulabilirsiniz.