Nazar Tekstil, fabrikanın çatısını kaplayan güneş panelleriyle geleceğe yatırım yapıyor

Tekstil şehri Kahramanmaraş’ta  pamuk ipliği üreten Nazar Tekstil, fabrikanın çatısına kurduğu ‘Türkiye’nin çatıya kurulmuş en büyük güneş paneli tesisi’ unvanına sahip 2.2 megavat gücündeki yenilenebilir enerji santrali ile hem ülkenin hem de şirketin geleceğine yatırım yapıyor. Nazar Tekstil, yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmayı planlayan firmalara da örnek oluyor.

Nazar Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Balduk, yenilenebilir enerji yatırımı kararı aldıklarında, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk’un güneş enerjisi santralini (GES) tavsiye ettiğini belirterek, fabrikanın çatısına kurdukları tesisin, Türkiye’nin tek santralde çatı üzerine kurulu en büyük enerji tesisi olduğunu ifade etti.

YILDA 3 MİLYON KİLOVAT SAATLİK ÜRETİM

2 milyon 500 bin dolar maliyetle kurulan santralin 2.2 MW güce sahip olduğunu vurgulayan Balduk, “2.2 MW güçle yıllık 3 milyon kwh’lik bir üretim planlıyoruz. Bu üretim, yaklaşık olarak bin adet hanenin bir yıllık enerji tüketimine denk geliyor.” dedi.

GES’lerin genellikle çatı veya arazi üzerine kurulduğuna dikkat çeken EmreBalduk, “Bu tesisler çatı üzerine kurulduğunda ekstra arazi masrafı da olmuyor. Bizim fabrikamızın kurulu olduğu 69 bin metrekarelik alanın 42 bin 400 metrekaresi kapalı alan. Biz de bu çatıyı değerlendirdik. Çatının 15 bin metrekarelik bölümüne güneş panelleri kurdurduk. Böylelikle önemli bir tasarruf sağladık.” diye konuştu.

FOSİL YAKITLAR TÜKENECEK

Balduk, yenilenebilir enerji tesisi yatırımını yaparken devletten teşvik aldıklarını da belirterek, ürettikleri elektriği de yine devlete sattıklarını ifade etti.

Enerji santrali yatırımı düşünenlere GES’i tavsiye eden Balduk, “Yenilenebilir enerjinin olduğu yerde güneş, rüzgâr sürekli devam edecek, ancak fosil yakıtlar bir gün tükenecek hem de Türkiye’nin cari açığını arttıracak. Bizler bu nedenle yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz.” Ifadelerini kullandı.

ENERJİ İHTİYACININ YÜZDE 70’İ KENDİ SANTRALİNDEN

Balduk, GES’in yanı sıra yine fabrika bünyesinde bir ay önce faaliyete geçen ve geçici kabul işlemi tamamlanan doğalgaz ile elektrik ürettikleri bir enerji yatırımları daha bulunduğunu belirtti. Kurulu gücü 4.5 MW olan bu santralin, eğer doğalgaz fiyatları uygun olursa ve  tam üretim tesisi tam kapasitede çalışırsa, fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 72,5’ini karşıladığını vurgulayan Balduk, “Bizim fabrikamızın ihtiyacı ise 6.2 MW. Fabrikamızda kullandığımız elektriğin büyük bölümünü kendi santralimizden karşılamış oluyoruz.” dedi.

MALİYET DÜŞECEK, REKABET GÜCÜ ARTACAK

Doğalgaz ile elektrik üretilirken açığa çıkan buharı da ileride kuracakları iplik boyama tesisinde kullanmayı planladıklarını ifade eden Balduk şöyle devam etti:

“Şu anda santralin buharını kullanamıyoruz. Çünkü ihtiyacımız yok. İleride dokuma tesisimiz olduğu zaman burada değerlendirebiliriz. Boyahane kurmaya yetecek buhar var ama şu anda piyasanın düzelmesini bekliyoruz.”

1,7 milyon euroya mal olan tesisin tahmini 3,5 senede kendini amorti etmesini beklediklerini kaydeden EmreBalduk, “Fabrikanın enerji giderini azaltan santralin buharını da değerlendirdiğimizde ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayacağız ve rekabet gücümüz ciddi oranda artacak. Bu da bizim ihracatımıza yansıyacak. Çünkü rekabette öne çıkmanız için enerji maliyetlerinizin düşük olması gerekiyor.” diyekonuştu.

Balduk, geçtiğimiz aylarda doğalgazda yapılan yüzde 10 indirimin fiyatlara yansıdığını, devamının gelmesini beklediklerini ifade etti.

HEDEF İHRACATI İKİYE KATLAMAK

Şirket hakkında da bilgiler veren Balduk, 1993 yılında Balduk ailesi tarafından kurulan Nazar Tekstil’in günlük 45 ton pamuk ipliği üretimi gerçekleştirdiğini ifadeetti. 2015 yılında kapsamlı bir yatırıma imza atarak, 45 milyon dolara yeni üretim tesisi yatırımı yaptıklarını kaydedenBalduk, “Şuanda üretimimizin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz, geri kalan yüzde 75’lik kısım ise iç piyasada satılıyor.” dedi.

Fabrikanın şu anda tam kapasite çalıştığını dile getiren Balduk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte hedefimiz ihracatımızı ikiye katlamak. Şu anda 420 kişiye istihdam sağlıyoruz. Avrupa’da İtalya ve Portekiz gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Güney Amerika ile ilgili de ihracat planlarımız var, şu anda görüşme halindeyiz.”

KURDAKİ DALGALANMA DENGEYİ BOZUYOR

Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntılara da değinen Balduk, sektörün en büyük sıkıntısının kurdaki dalgalanma olduğunu belirtti. Balduk, “Kurdaki dalgalanma hesaplarımızı etkiliyor. Kaliteli ithal pamukları dolarla alıyoruz, ihracat yaparken euro ile satmak zorundayız, genel giderlerimiz ise Türk Lirası ile ödeniyor. Sürekli değişen kur, bazen bizim dengelerimizi de değiştirebiliyor” şeklinde konuştu.

Nazar Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Balduk, yeni Çek Yasası’nın da piyasa açısından yararlı olduğunu, yasa ile piyasaya güven geldiğini söyledi.