Sağlığın için pedal çevir

Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı sorunu durumundadır. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını artırmakta ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz hayat tarzı (fiziksel inaktivite), dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin önünde dördüncü sırada yer almaktadır. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.

2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71,9’udüzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Aynı araştırmada 6-18 yaş grubu bireylerin %22,5’inde kilo problemi olduğunu göstermektedir.

Bakanlığımız bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için harekete geçmiş, çocuk ve gençlerde fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi başlatılmıştır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı’nda Gençlerimizde hareketli yaşamı alışkanlık haline getirmek için Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan  bisiklet dağıtım töreninde okullarda kullanılmak üzere ilimizde 60 lise ve dengi okula bisiklet verildi. Ayrıca ilimize İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları ile de sayılarını artırtığımız 20 Beslenme Dostu okulumuza hareketli yaşama ve sağlıklı beslenmeye yönelik yapmış oldukları  özverili çalışmalarından dolayı bisiklet ve teşekkür belgesi il yetkilileri tarafından takdim edilmiştir. Bu kapsamda 1208 adet bisiklet dağıtılmıştır. Daha önce bisiklet verilen Erkenez Ortaokulu öğrencilerimizin il bisiklet turnuvasında almış oldukları 1.lik ve 3.lük kupa ve madalyalarının sevincini paylaşarak, verilen bisikletlerin etkinliğini bizlere gösterdikleri için okul müdürü Ramazan Sakar’a ve öğrencilerine teşekkür ederiz.

Kaynak: kmhsm.gov.tr