Schneider Electric’ten DCIM eğitimine destek

Schneider Electric Struxureware yazılımı ekibinden DCIM yazılımının süreçlere entegre edilmesi konusunda İş Bankası veri merkezine eğitim verildi.

İş Bankası Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Birim Müdürü İlker Anaç eğitim ile ilgili memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi: “İş Bankası olarak, Schneider Electric’in ürününü kullanmadan önce birçok firmanın ürününü test ettik. Veri merkezi ihtiyaçları belli ve somut olduğundan birçok firmanın ürünü birbirine benziyor. Bu aşamada ürüne verilen destek daha fazla önem kazanıyor. Türkiye içerisinde bu desteği, Schneider Electric Struxureware yazılımı ekibinden bulabildik.”

Uzun bir süredir DCIM ürününün tüm modüllerini kullanan İş Bankası Veri Merkezi ekibi, geçtiğimiz günlerde aldıkları DCIM yazılımı eğitimiyle hali hazırda olan bilgilerini modül bazında daha da geliştirme hedefine ulaştı. Raporlamalar ile ilgili detaylı bilgiye sahip olan ekip, eğitim sınıfında tüm senaryoları deneme imkânı buldu.

Eğitim sonrası görüşlerini dile getiren İş Bankası Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Birim Müdürü İlker Anaç DCIM yazılımlarının, tek bir kişinin kontrolüne ya da yönetimine bırakılamayacak yazılımlar olduğunu belirtirken; tüm çalışanların değişikleri yansıtabilmesi ve istenilen bir zamanda rapor üretebilmesinin önemli olduğunu vurguladı. DCIM eğitimi sonrasında ise tüm veri merkezi işletmenlerinin tüm modülleri iyi kullanabildiğini ve güncelleme, raporlama gibi hizmetleri anında gerçekleştirebildiğini ifade etti.

Anaç, Schneider Electric Struxureware yazılımının avantajlarını ise şu şekilde dile getirdi: “İş Bankası olarak, Schneider Electric’in ürünü kullanmadan önce bir çok firmanın ürününü test ettik. Veri merkezi ihtiyaçları belli ve somut olduğundan birçok firmanın ürünü birbirine benziyor. Bu aşamada ürüne verilen destek daha fazla önem kazanıyor. Türkiye içerisinde bu desteği, Schneider Electric Struxureware yazılımı ekibinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı ekipleri ile bulabildik. DCIM yazılımının kullanmakta olduğumuz süreçlere entegre edilmesi konusunda da destek aldık. Ürünün cihaz kütüphanesinin sürekli güncellenmesi, yeni sürümlerle hataların kapatılması ve üzerinden uzmanlara sorularınızı sorabileceğiniz bir portalın bulunması ayrıca fark yaratan yönler.”

DCIM’in Veri Merkezi operasyonları yönetimine getirdiği en önemli kazanımın veri merkezi görsel envanterine ulaşmak ve sistem yöneticilerine kabinetlerin detaylarını sunabilmek olduğunu belirten Anaç, yazılımı periyodik yapılan işlerin yazılımın veri merkezinde yapılacak çalışmaların uzaktan kontrol edilebilmesine ve çoklu veri merkezinin yönetilebilmesine olanak verdiğini ekledi. Aynı zamanda İş Bankası’nın doğru fiyat politikası oluşturması için de yine DCIM yazılımından yararlanıldığını belirtti.

Büyük işletmelerde veri merkezi hizmeti kesintisi kabul edilemez olduğu bu devirde yapılacak değişiklikler iyi analiz gerektirmektedir. Bu anlamda veri merkezini etkileyecek bakımın arıza ya da değişikliğin hangi kabinetleri önceden etkileyebileceğini DCIM sayesinde görmek önceden tedbir alınmasını kolaylaştırmakta ve bu çalışmaların doğru planlanmasını sağlamaktadır. Bu da İş Bankası’nda olduğu gibi, Schneider Electric’in desteğiyle DCIM veri merkezi operasyonları iş sürekliliği ve karlılığa olumlu bir şekilde yansımaktadır.