Son çalışmalar turna yemişinin antibiyotik kullanımını azaltabileceğini öne sürüyor

Alanında gerçekleştirilen en büyük klinik deney, turna yemişinin semptomatik idrar yolu enfeksiyonları ve global antibiyotik direnciyle mücadelede önemli bir role sahip olduğunu ortaya çıkartıyor.

Bulaşıcı hastalıklar ve idrar yolu enfeksiyonları alanlarında önde gelen uzmanlar; antibiyotik direncinin geldiği endişelendirici noktayı tartışmak, turna yemişinin semptomatik idrar yolu enfeksiyonlarını azaltmada besin desteği olabileceği ve sonuç olarak dünya genelinde antibiyotik kullanımını azaltmada faydalı bir strateji olabileceği sonucunu gösteren önemli bir çalışmaya ait bulguları sunmak üzere Londra’da bir araya geldi.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi (American Journal of Clinical Nutrition) tarafından kısa bir süre önce yayınlanan çalışmaya göre, günde 240 ml turna yemişi suyu içmek, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun yinelenmesinde hastalık semptomlarını neredeyse yüzde 40 oranında düşürüyor. Sonuç olarak da, hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotik kullanımı da düşüş gösteriyor.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp Profesörü olan Dr. Kalpana Gupta ise konuyla ilgili olarak “Şu anda idrar yolu enfeksiyonlarının semptomatik durumlarını azaltmada primer yaklaşım, antibiyotik kullanımıdır. Bu çalışma, günde 240 ml turna yemişi suyu tüketmenin kadınların yineleyen semptomatik idrar yolu enfeksiyonu sayısını azalttığını ve dolayısıyla antibiyotik kullanımını önlediğini gösteriyor.” diyor.

Çalışmanın sahibi ve panelist Dr. Gupta, turna yemişinin dünya genelinde antibiyotik kullanımını azaltabileceğine ve yineleyen idrar yolu enfeksiyonu semptomları yaşayan kadınlar için hayat kalitesini önemli ölçüde artırabileceğine inanıyor.

Turna yemişi konusunda tek seferde yapılan en büyük klinik deney

Boston Üniversitesi ve Midwest Metabolik ve Kardiyovasküler Araştırma Merkezi araştırmacıları tarafından 373 kadın ile yürütülen 24 haftalık çalışma, turna yemişi suyunun idrar yolu enfeksiyonları üzerindeki etkilerini inceleyen en büyük klinik deney. Bu deney, 50 yıldan daha uzun süredir yapılan turna yemişi araştırmalarına önemli bir katkı sağladı.

Araştırmacılar, yineleyen idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin turna yemişi suyu içerek enfeksiyonların tekrar etmesine karşı korunup korunmayacağını bulmaya çalıştı. Katılımcıların tamamı ortalama 40 yaşında olan ve son yıl içerisinde en az iki kez idrar yolu enfeksiyonu geçiren sağlıklı kadınlardan oluşuyordu. Çalışma sırasında katılımcıların yarısı, günde 240 ml turna yemişi suyu içmek üzere rastgele seçildi. Katılımcıların diğer yarısı ise turna yemişi içermeyen 240 ml plasebo içeceği her gün içti.

Turna yemişi içenler arasında idrar yolu enfeksiyonu oranı önemli bir azalma gösterdi. Altı aylık çalışma içerisinde plasebo grubunda 67 teşhis konulurken, turna yemişi içenlerde teşhis sayısı sadece 39 olarak belirlendi.

Diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, geniş örneklemi, yüksek ortalama uyum oranı (%98) ve her grupta tedavi sürecini tamamlayan nispeten yüksek denek yüzdesi (%86) gibi nedenler bu deneyi istatistiksel olarak diğer çalışmalara oranla daha güçlü kılmaktadır.

Semptom neleri içeriyor?

Semptomatik idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlar güçlü, sürekli idrar yapma isteği veya idrar yapma sırasında yanma hissi gibi idrar yolu enfeksiyonlarına ilişkin tüm semptomları yaşıyor, ancak bir doktora danışıldığında bakteriyel enfeksiyon testi pozitif çıkabiliyor veya çıkmayabiliyor. Pek çok durumda kadınlar, bakteri bulunsun veya bulunmasın, antibiyotikle tedavi ediliyor. Gupta, bu durumu ortadan kaldırmanın anahtarının turna yemişi olabileceğine değiniyor.

Gupta, “Turna yemişinin fayda sağlamasında önemli olan, enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmak için her gün bir bardak turna yemişi suyu tüketmektir. Pek çok insan idrar yolu enfeksiyonu başlamadan turna yemişi suyu içmiyor, böyle olunca da semptomlar başladığında antibiyotiğe ihtiyaç duyma olasılıkları artıyor.” dedi.

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Antibiyotik Direnci Arasındaki Korelasyon

İdrar yolu enfeksiyonu, dünya genelinde kadınların yaşadığı en yaygın bakteriyel enfeksiyonlar arasında yer alıyor. Kadınların yarısı hayatlarının bir noktasında hastalığı geçiriyor ve yüzde 30’u ise altı ay içerisinde bunu tekrar yaşıyor. Amerikan Üroloji Derneği’ne göre dünya genelinde yılda 150 milyon vaka yaşanıyor. Bunların neticesinde 6 milyar dolarlık bir yıllık sağlık harcaması ortaya çıkıyor.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ilk çare olarak çoğunlukla antibiyotik kullanılıyor ve sıklıkla hastalık yaşayan kadınlara düşük dozda antibiyotik verilebiliyor. Maalesef bu ilaçların kronik aşırı kullanımı, antibiyotik direncini global olarak endişe verici seviyede artırdı. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde en yaygın kullanılan antibiyotiklerinden birinin yüzde 50 direnç gösterdiğini bildiriyor.

Turna Yemişi Nasıl İşe Yarıyor

Turna yemişi, bakterinin yapışarak enfeksiyona neden olmasını önleyen A Tipi PAC’lar (veya proantosiyanidinler) başta olmak üzere çok önemli bir bileşime sahip. PAC’lara ek olarak yeni çalışmalar, PAC’lar gibi E. coli‘ye karşı benzer antibakteriyel özelliklere sahip yeni bir bileşen sınıfı olan ksiloglukan oligosakkaritleri gösteriyor. Bu, turna yemişi içerisinde yer alan birden fazla, benzersiz öğelerin sağlığınız için sıkı bir şekilde çalıştığı anlamına geliyor.

Bu bileşenler aralarında turna yemişi suyu kokteyli, yüzde 100 turna yemişi suyu, diyet turna yemişi suyu, kurutulmuş turna yemişi ve turna yemişi ekstraktının da yer aldığı çeşitli ürünlerde bulunabilir, ancak turna yemişi ve idrar yolu enfeksiyonlarını kapsayan araştırmanın büyük bir kısmında turna yemişi suyu kullanılmıştır.

Daha İyi Sağlık İçin Doğal Bir Yaklaşım, Turna Yemişi

Dünya Sağlık Örgütü’nün bugün kamu sağlığı açısından en zorlu durumlar arasında gördüğü ve Birleşik Krallık Maliye Bakanı’nın “kanserden daha büyük” bir tehdit haline geleceğini belirttiği kamu sağlığını tehdit eden bir durum olduğu dikkate alındığında, turna yemişi suyu gibi bir besin desteğinin antibiyotik kullanımını azaltabileceği önerisi iyi bir haberdir.

Grupta, 50 yılı aşkın süredir iyi bir şekilde belgelenen turna yemişi araştırmasını doğrulayarak idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar, bu yaklaşımın potansiyel bir çözüm olduğu konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

Çalışma ve turna yemişinin sağlık üzerindeki faydaları hakkında daha fazla bilgi için cranberryhealth.com adresini ziyaret edebilirsiniz.