Türkiye, mikrocerrahi ameliyatlarında dünyanın en iyileri arasında

Euromicro 2016 Kongresi, 21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında, 32 ülkeden 450 uzmanın katılımıyla Antalya’da gerçekleşti. Mikrocerrahi konusunda dünyanın en önemli isimlerinin yer aldığı etkinlikte, göz ve penis naklinin yapılabilirliği konusundaki bilimsel açıklamalar dikkat çekti.

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen kongreye mikrocerrahi alanında deneyimli Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları ile bu alanda eğitim alan asistan doktorlar katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza Kutlu Işık, Türkiye’nin her ilinde mikrocerrahi alanında uzman ekiplerin olması gerektiğine değinerek, vakıf olarak her yıl genç cerrahları temel mikrocerrahi eğitimi almaları için yurt içi ve yurtdışı mikrocerrahi eğitim kurslarına gönderdiklerini belirtti. Aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hizmet veren sağlık ve eğitim merkezlerine ekipman desteği verdiklerini belirten Işık, mikrocerrahi alanında yapılacak tüm proje ve geliştirme çalışmalarına da destek vermekten memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.

Dünyanın bir çok noktasından Türkiye’ye Geliyorlar!

“Türkiye’de Mikrocerrahi’nin Başlangıcı ve Gelişimi” ile ilgili bir sunum yapan, vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı olarak yapılabildiğini vurguladı.

Türkiye’de son 36 yıldan bu yana yüzlerce kopan uzvun tekrar yerine takıldığını, serbest doku nakillerinin yapıldığını, dünyadakiler ile eş zamanlı olarak kol nakli, yüz nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Türker Özkan, önümüzdeki 5 yıl içinde bu uygulamaların daha da artacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk çift kol, yüz ve rahim nakillerini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan da yaptığı konuşmada, gerçekleşen başarılı operasyonlar sayesinde dünyanın bir çok noktasından hastaların nakil talebi ile ülkemize gelmeye başladıklarını ifade etti.

Hasarlı Sinirler, “Sinir Transferi” ile Onarılacak!

Oturumlarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi de, hasarlı kol sinirlerinin onarımları oldu. Mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yapılan “sinir transferlerinin”, hasarlı sinir onarım sonuçlarını olumlu etkilediği hususunda bilimsel görüşler paylaşıldı.