Türkiye’de siber saldırı sayısı yüzde 25 arttı

Kaspersky Lab’ın her sene düzenlediği Cyber Security Weekend (Siber Güvenlik Haftası), bu sene 17-20 Nisan tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. Etkinlik, Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Azerbaycan’dan şirket yetkilileri, gazeteciler ve sektörden uzmanları bir araya getirdi. Etkinliğin bu yılki ana konusu, özellikle son yıllarda görülen siber olayların artışıyla daha da önem kazanan endüstriyel siber güvenlik ve akıllı şehirler oldu.

Konferans süresince uzmanlar, küresel ve bölgesel siber tehditler ve güvenlik trendleriyle ilgili görüşlerini dile getirerek, kullanıcıyı bilgisayarını yeniden kullanabilmesi için belirli bir ücret ödemeye zorlayan fidye yazılımlar ve finansal dolandırıcılık gibi bölgeyi etkileyen tehdit unsurlarına dikkat çekt. Ayrıca Akıllı Kentlerde bulunan bağlı cihazlardaki tehditlerle ilgili de tartışmalar gerçekleşti.

Uzmanlar, Kaspersky Güvenlik Ağı’nın Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesindeki kullanıcıların %45’inin yerel ağ ve çıkarılabilir ortamla ilgili, %15’inin ise web ile ilgili güvenlik sorunları ve tehditlerle karşılaştığını gösteren Ocak-Mart 2016 istatistiklerini sundu. 2016’nın ilk çeyreğinde Orta Doğu’da Kaspersky Lab ürünleri tarafından tespit edilen toplam siber olayların, 2015’in aynı periyodundan %15 daha fazla olduğunu, Azerbaycan’da bu oran %4 iken Güney Afrika’da ise oranın %20’ye kadar arttığı görüldü. Türkiye’de tespit edilen toplam siber saldırı sayısının 2016’nın ilk çeyreğinde, 2015’in ilk çeyreğine oranla %25 daha fazla olduğu belirtildi.

Fidye yazılımlar hem kurumları hem de ev kullanıcılarını etkileyerek bölgede ve küresel anlamda yayılmaya devam etti. Kaspersky Lab teknolojileri tarafından tespit edilip önlenen saldırıların sayısı bölgedeki tüm ülkelerde bir önceki yılın ilk çeyreğine göre artış gösterdi: bu oran Güney Afrika’da fidye yazılım konusunda neredeyse ikiye katlandı, Orta Doğu’da artış %67, Türkiye’de %58 ve Azerbaycan’da %14 idi.

Bölgedeki mobil hizmetlerin kullanımındaki artış, kullandıkları araçları sürekli olarak geliştiren siber suçluların dikkatini çekti. Kaspersky Lab istatistiklerine göre, 2016’nın ilk çeyreğinde şu ülkeler akıllı telefonlarında siber olaylarla karşılaşan kullanıcı sayısında dünya çapında ilk 20’ye girdi: Mısır %12 ile 13., Türkiye %10,7 ile 14 sırada, Kenya %9,4 ile 18. ve Azerbaycan %9,3 ile 20. sırada yer aldı.

Kötü amaçlı mobil yazılımlar, uygulama mağazalarında bulunan mobil uygulamalardaki kötü amaçlı yazılımlar üzerinden yayılma fırsatı bulurken, pahalı olmayan cihazlarla ilgili asıl sorun telefonun standart yazılım paketinde bulunan kötü amaçlı yazılımların varlığı. Her iki durum da siber suçlular için en etkili saldırı ve yayılma potansiyeli ortaya çıkıyor.