Yeni bir tarz mı yoksa gerçek alışkanlığımız mı?

Gerçekleştirdiği “Şiirden Şarkılar” albümüyle ‘Kadim Müzik’ kavramını dinleyiciye sunan Fatih Aydın, müzik sektöründe altın oranın tartışılmasına neden oldu. Batı ve Türk enstrümanlarının altın oranı olduğunu ve on yıllardır dinlendiğini ifade eden Fatih Aydın “aslında olgu yeni değil tanımlama yeni. Bizlerin ruhunda ve genlerinde organik müzik var” dedi.

Aylık alışveriş ve yaşam trendleri dergisi Trenderamagazine’ye verdiği röportajda ‘Kadim Müzik’ olgusunu ortaya atan Fatih Aydın, yaptığı açıklamalarla müzik sektöründe yeni kavramları tartışmaya açtı. Arz talep dengesizliği olan bir dönemde yaşandığını ve insanların sadece sunulanı dinlemek zorunda kaldığını belirten Aydın şu açıklamaları yaptı:

ENDÜSTRİ KİRLİLİĞİNE BULAŞMADAN ‘KADİM MÜZİK’

“Aslında olgu yeni değil tanımlama yeni. Bizlerin ruhunda ve genlerinde organik müzik var. Ekolojik müzik diye de anlatabiliriz. Yani söz, müziğin ruhudur. Sözsüz müzik olmaz diye düşünüyorum. Güncel müzikte boğuluyoruz ama zamansız müzikler var. İşte bunun derdindeyim. Kaygısızım. Tek kaygım, bu alanda var olan endüstri kirlenmesine bulaşmak. Batı ve Türk enstrümanlarının altın oranı var ve on yıllardır dinleriz bunu. Farkına varmıyoruz o kadar. Budur kadim müzik.”

İÇİMİZE İŞLEYEN MÜZİKTEN VAZGEÇİLMEZ

Single ya da maxi single için olumlu düşünmediğini de belirten Fatih Aydın geleneksel albüm içeriğinden vazgeçmeyeceğini şu sözlerle aktardı: “Arz talep dengesizliği olan bir dönemde yaşıyoruz. Sunulanı yemek zorunda kalıyor insanlar. Gerçeklik hissine göre hareket ediyorum. Müzik aidiyet duygusu olan bir kavram. Kaygısı ticari olmayan bir şey yapmak isterseniz o zaman insanlar sizi fark eder. Zamansız müziği anlatmanız için büyük medya tanıtımlarına gerek kalmadan insanlara kendinizi dinletebilirsiniz. Yediden yetmişe, albümdeki Mavi şarkısında söylediğim gibi Trakya’dan Ardahan’a söz anlatan bir iş olsun istedim. Genlerimize işleyen sadece horonlar, fasıllar, Roman havaları değil. Eski Türk Filmleri’nin unutulmaz nağmeleri ve güzelim şiir dünyamızın izleri şairlerimizin gölgeleri de fonda yer alsın istedim. Bunu yakalayan müzisyenleri dinletmeniz için ne medyaya ne de başka tanıtıma aşırı yüklenmeniz gerekmez. Halklar bulur ve çıkarır. İçlerine işleyen müziklerden vazgeçmezler. O yüzden yıllarca etkilendiğim ne varsa sundum. Single ya da maxi single için olumlu düşünmüyorum çünkü bir albüm geleneği var. Bu bana biraz kaçak döğüşmek gibi geliyor. İmkanı ve hedefi olanın sunabildiği kadar sunmasından yanayım.

Yayınlanmış 2 şiir kitabı da olan Fatih Aydın, 15 şarkılık “Şiirden Şarkılar” albümünün 5 albümden oluşacak olan ‘Kadim Müzik’ projesinin ilk adımı olduğunu sözlerine ekledi.