“Yılın Basın Fotoğrafları” Türkiye turuna çıkıyor

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2016 yarışmasının ödül alan kareleri ilk kez Başkent Ankara’da Antares AVM’de sergileniyor. Geçtiğimiz ay 2016 yılı sonuçları açıklanan yarışmada Doğan Haber Ajansı’ndan Nilüfer Demir’in çektiği,  “Aylan Bebek” fotoğrafı ile “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü almıştı. Bu yıl 31. kez düzenlenen ve Türkiye’nin en önemli medya organizasyonları arasında yer alan, basın fotoğraflarının ödüllendirildiği tek yarışma “Yılın Basın Fotoğrafları”’ sergisinde 2015 yılına damga vuran ve 8 farklı kategoride ödül alan 30 fotoğraf ve 6 serinden oluşan 102 kare fotoğraf yer alıyor. Yarışmanın 25 Mayıs’ta yapılacak ödül töreni öncesinde Antares AVM’de düzenlenen ilk sergi 9 Mayıs’ta açılacak ve 18 Mayıs tarihine kadar gezilebilecek.

8 KATEGORİDE 4 BİN 155 KARE YARIŞTI

Bu yıl ilk kez bu yıl haber kategorileri ile Spor Toto Spor Fotoğrafları iki farklı jüri tarafından değerlendirildi Yılın Basın Fotoğrafları’na 4 bin 155 kare fotoğrafın katıldığı açıklandı. Sergide ise Haber, Günlük Yaşam, Çevre ve Doğa, Portre, Siyaset, Foto Röportaj, Türkiye’nin Güzellikleri ile Spor Toto Spor Fotoğrafları kategorilerinde ödül alan renkli fotoğraflar yer alıyor. Yarışmanın seçici kurulunda da Reuters’in dünyaca ünlü spor foto muhabirlerinden Kai Pfaffenbach, World Press ve POYİ gibi dünyanın önemli fotoğraf organizasyonlarında ödüller kazanan İsveçli foto muhabiri Paul Hansen ve İsrailli Heidi Levine, Hollanda haber ajansı ANP’nin Türk asıllı fotoğraf editörü Pelin Tatlı, AP’nin Türkiye fotoğraf editörü Yunanistanlı Lefteris Pitarakis gibi yabancı konukların yanı sıra Türkiye’de basın fotoğrafına yön veren isimler yer aldı.

ANTARES’TE BAŞLAYIP TÜRKİYE’Yİ TURLAYACAK

Yılın Basın Fotoğrafları sergilerinin her yıl yaklaşık 40 farklı noktada fotoğraf severlerle buluştuğunu belirten TFMD Başkanı Rıza Özel, “Bu sergilerle birlikte gazete sayfalarında bir ömrü olan ve yılın önemli olaylarına tanıklık eden kareler yeniden toplumun hafızasına sunuluyor. Bu yıl sergilerimizin startını Ankara’da Antares AVM’de veriyoruz. ilk kez Antares AVM’de açılacak bu serginin ardından Yılın Basın Fotoğrafları, Türkiye turuna başlayacak” diye konuştu.