Yüksek tansiyon her yaşta görülebilir!

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi; Kronik Hastalıklar Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Birimi tarafından 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü çalışmaları kapsamında Ulucamii önü Atatürk Meydanı’nda stant çalışması yapıldı. Onikişubat TSM ve Dulkadiroğlu TSM personellerinin de aktif olarak bulunduğu programa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener ve Müdür Yardımcısı Dr. Harun Çetin de katıldılar. Çalışmada halkımıza yönelik olarak Hipertansiyon konulu broşürler dağıtılarak; konu ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ayrıca halkın yoğun ilgisi dikkate alınarak tansiyon ölçümleri yapıldı.

YÜKSEK TANSİYON HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR!..
Yüksek tansiyon nedir?
Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.
Yüksek Tansiyonun En Sık Rastlanan Belirtileri Nelerdir?
Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.
Yüksek Tansiyon Her Yaşta Görülebilir Mi?
Evet! Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz.
Yüksek Tansiyon Neden Tehlikelidir?
Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.
Hipertansiyonun Gelişimi Nasıl Önlenebilir?
Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir

Kaynak: kmhsm.gov.tr